Mówi się, że „dopóty żyje człowiek, dopóki trwa pamięć o nim”… Tak jest w przypadku Anny Jantar. Mimo krótkiego życia pozostawiła po sobie bogaty repertuar przepięknych piosenek, odtwarzanych bez przerwy przez kolejne pokolenia.
Anna Janar – muzyczne początki
Przyszła na świat 10 czerwca 1950 roku w Poznaniu, gdzie spędziła młodzieńcze lata. Jej rodowe nazwisko to Anna Maria Szmeterling. Zanim poznaliśmy ją jako Annę Jantar, zdążyła zdobyć pierwsze ważniejsze muzyczne doświadczenia. Zaczęła w wieku 4 lat od nauki gry na fortepianie. I choć nie brakowało sukcesów (takich jak choćby współpraca z Filharmornią Poznańską już w czasach liceum), to jednak drogę tę ostatecznie porzuciła. Jak sama mówiła: „mam małą rękę, która dla pianistki jest utrudnieniem”. Z tego powodu jej zainteresowania zaczęły powoli wędrować w stronę wokalistyki.
Pierwsze wyróżnienia młodej Anny Jantar
Kariera Anny Szmeterling jako piosenkarki rozpoczęła się w wieku 19 lat. Wówczas na Festiwalu Piosenki i Piosenkarzy Studenckich w Krakowie otrzymała wyróżnienie za utwór „A lipiec grał”. Chwilę później na świnoujskiej FAMIE uzyskała wyróżnienie za interpretację „Łąka bez kwiatów”. Studiując jeszcze pianistykę w Wyższej Szkole Muzycznej zaprzyjaźniła się z Jarosławem Kukulskim. Jako kierownik zespołu „Waganci” szybko zaangażował ją do wspólnych występów.
Owocem tej zawodowej współpracy była pierwsza płyta „Co ja w Tobie widziałam” wraz z wylansowanym przebojem o tym samym tytule.
Anna i Jarosław tworzyli duet doskonały. On – wybitny kompozytor, ona – wspaniała wokalistka. Rozumieli się na poziomie muzycznym, interpretacyjnym, estetycznym. Chwilę później okazało się, że także na życiowym. W 1971r. wzięli ślub, a Anna Kukulska otrzymując uprawnienia Ministerstwa Kultury i Sztuki do wykonywania zawodu piosenkarki.
Rozpoczęła karierę solową pod pseudonimem Anna Jantar.
Kartę wielkich sukcesów na skalę krajową otworzył rok 1973. Wówczas przebój „Najtrudniejszy pierwszy krok” otrzymał status najpopularniejszej piosenki lata.
W roku kolejnym ten sam tytuł przysługiwał już innej piosence „Tyle słońca w całym mieście”, która jednocześnie otrzymała nagrodę publiczności podczas XII KFPP w Opolu. Sukcesy rozkwitały na dobre. Co chwila dołączały do nich także te osiągane na festiwalach zagranicznych.
Pęd kariery został przerwany tylko na chwilę, okresem macierzyństwa w 1974r. Wówczas przyszła na świat Natalia, córka Anny i Jarka.
Kilka miesięcy po narodzinach Anna Jantar powróciła do czynnego życia artystycznego. Nawiązała współpracę z Budką Suflera, nagrywając hit „Nic nie może wiecznie trwać”.
Wypełniony przebojami repertuar doprowadza ją do tournée po USA w grudniu 1979 roku. Koncertowała w Chicago, New Jersey.
Po trzymiesięcznej trasie wracała do Polski. Podróż okazała się być ostatnią. W pobliżu warszawskiego Okęcia doszło do katastrofy samolotu, w której zginęli wszyscy pasażerowie. Będąc u szczytu kariery, czas Anny Jantar zatrzymał się na zawsze. Kiedy zginęła, miała niecałe 30 lat.
Sprawdź również:
- Violetta Villas – kolorowy ptak polskiej sceny
- Violetta Villas „celebrytka PRL-u”
- Maryla Rodowicz – co warto o niej wiedzieć: wiek, mąż, dzieci
- Kazimierz Kowalski nie żyje
- Violetta Villas jak malowany ptak