Pewien 92-letni Hindus pomógł sąsiadom ze swojego bloku zaoszczędzić setki tysięcy litrów wody oraz o połowę zmniejszyć rachunki za elektryczność. Dowiedz się, w jaki sposób mu się to udało.
W obliczu galopujących cen i wyśrubowanych rachunków coraz intensywniej staramy się dowiedzieć, jakie istnieją sposoby oszczędzania energii. Dlatego też tego typu doniesienia są szczególnie warte uwagi. O tym, że mniejsze rachunki za prąd można osiągnąć dzięki sąsiedzkiej współpracy przekonali się mieszkańcy pewnego bloku w Indiach. Wszystko dzięki sprytnym pomysłom pewnego 92-latka. Historię opisał serwis Goodnewsnetwork.org.
Zobacz: Dopłaty do ogrzewania w bloku
Zwykły blok zieloną wyspą
W 2000 roku Navin Chandra przeprowadził się do siedmiopiętrowego bloku Sealine Housing Society w dzielnicy Khar w Bombaju. Jak sam wspomina, był zaszokowany wysokością opłat za dostawy wody z ogromnych cystern. Woda dostarczana w ten sposób była nie tylko droga, ale też „niezbyt czysta”. Jednak mężczyzna znalazł na to sposób a pomogła mu w tym częsta w Bombaju pora deszczowa.
Navin Chandra przekonał wszystkich swoich sąsiadów do zainwestowania w system gromadzenia wody deszczowej, panele słoneczne, wiatraki oraz kompostownik. Wszystko po to, żeby przekształcić blok, w którym mieszkają w ekologiczną „wyspę”.
92-letniemu obecnie Chandrze udało się przekonać pozostałych mieszkańców bloku, że inwestycja w ciągu krótkiego czasu zwróci się w mniejszych rachunkach za prąd i wodę. I faktycznie: w latach 2005-2006 udało się zainstalować wszystkie opisane sprzęty a już w 2012 roku wyłożone na to pieniądze udało się odzyskać. Udało się zaoszczędzić między innymi 200 tys. litrów wody co roku.
Zobacz: Jak płacić mniej za prąd? 10 sposobów na oszczędzanie energii elektrycznej w domu
Oszczędzanie wody i prądu się opłaca
Jak powiedziała Bharati Kakkad, sekretarka stowarzyszenia Union Park Residents, po tym jak opisywana inwestycja w tym bloku okazała się takim sukcesem, sąsiednie wspólnoty też idą w tym kierunku, inwestując w podobne instalacje. Jak dodaje, wysiłki Navina Chandry stały się inspiracją dla reszty mieszkańców, którzy teraz przyczyniają się do zmniejszenia śladu węglowego.
Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!
Sprawdź też:
- 10 domowych sposobów na oszczędzanie, o których mogłeś nie słyszeć [Porady]
- Na jakiej zasadzie działa pompa ciepła?
- Jak urządzić małą kuchnię w bloku?
- Pół minuty światła słonecznego każdego ranka może zmniejszyć ryzyko raka