Na jakiej zasadzie działa pompa ciepła? - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Na jakiej zasadzie działa pompa ciepła?

Na jakiej zasadzie działa pompa ciepła?

Pompy ciepła to urządzenia służące do ogrzewania lub chłodzenia budynków oraz do podgrzewania wody. Wykorzystują przy tym ciepło ze źródeł odnawialnych, czyli z powietrza, wód gruntowych lub gruntu, ale do działania potrzebują również energii elektrycznej z zewnątrz.

Pompa ciepła przepompowuje ciepło z tzw. źródła dolnego o niższej temperaturze do źródła górnego o wyższej temperaturze, pobierając przy tym energię elektryczną. W pompach powietrznych źródłem dolnym jest powietrze, w wodnych – wody gruntowe, a w pompach gruntowych – ziemia. Źródło górne to instalacja grzewcza budynku i system ogrzewania wody użytkowej.

Jak jest zbudowana

Do podstawowego układu pompy ciepła należy:

  • wymiennik do pozyskiwania ciepła ze środowiska (parownik),
  • sprężarka,
  • wymiennik do oddawania ciepła do instalacji (inaczej skraplacz)
  • zawór rozprężny.

Jak działa pompa ciepła

Pompa pracuje w obiegu, w którym krąży tzw. czynnik chłodniczy. Substancja ta najpierw musi mieć na tyle niską temperaturę, by przejąć ciepło z otoczenia, a potem wystarczająco wysoką, by przekazać ciepło do instalacji grzewczej. 

Czynnik chłodniczy najpierw trafia do parownika pompy ciepła, gdzie odparowuje, pobierając ciepło z otoczenia. W ten sposób dochodzi do odebrania energii z dolnego źródła (powietrza, wody lub gruntu). Następnie w postaci pary gazowej jest zasysany przez sprężarkę, gdzie rośnie jego temperatura i ciśnienie. Potem w postaci gazowej trafia do skraplacza, gdzie ulega skropleniu i oddaje ciepło do instalacji grzewczej. Zawór rozprężny redukuje jego ciśnienie oraz temperaturę i obieg zostaje zamknięty. Po przejściu przez zawór rozprężny cykl rozpoczyna się ponownie.

Niezależnie od rodzaju zainstalowanej pompy ciepła, zawsze do jej działania potrzebna jest energia elektryczna z zewnątrz. Wiele osób decyduje się zatem połączyć jej zamontowanie z instalacją paneli fotowoltaicznych. Takie rozwiązanie może być bardzo korzystne i pozwolić na znaczną redukcję rachunków, ale oczywiście nie jest konieczne. Pompa ciepła działa także bez fotowoltaiki.

Szukasz chwili wytchnienia? Słuchaj Radia Pogoda!

Przeczytaj też:

Zobacz więcej >