Poznaj domowe sposoby na oszczędzanie pieniędzy lub zasobów, które w sumie mogą przyczynić się do znacznego odciążenia twojego portfela.
Spis treści:
Przedstawiamy 10 sprytnych sposobów na oszczędzenie pieniędzy, które w tych ciężkich czasach mogą pomóc nam odciążyć napięty domowy budżet.
Pomoc dla roślin doniczkowych
Zużyte torebki po herbacie mogą się doskonale sprawdzić w nawożeniu ziemi dla roślin doniczkowych. Wystarczy po prostu otworzyć zużyte torebki i wysypać liście z ich wnętrza na glebę. Obniżą one pH ziemi i zapewnią jej składniki odżywcze, a także pomogą roślinom chronić się przed grzybami.
Utrzymaj zioła w świeżości
Wstaw świeże zioła do słoika lub wazonu z wodą, tak jak robisz to z kwiatami. Zmieniaj wodę codziennie a pozwoli to dłużej utrzymać zioła w świeżości, dzięki czemu się nie zmarnują. Ten sposób szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku pietruszki.
Zrób dwie gąbki z jednej
Jeśli często korzystasz z gąbek, możesz zwiększyć ich liczbę bez potrzeby dodatkowej wizyty w sklepie. Po prostu przetnij gąbki na pół – będą działały równie dobrze, a teraz będziesz miał dwa razy więcej narzędzi do czyszczenia.
Własnej roboty płyn do mycia toalety
O tym, że środki czyszczące do toalet nie są tanie, nikogo nie trzeba przekonywać. Na szczęście istnieją dla nich tańsze alternatywy. Wrzuć do toalety dwie tabletki musujące zobojętniające kwas, takie jak na przykład Alka-Seltzer, odczekaj dwadzieścia minut, przetrzyj muszlę szczotką toaletową i spłucz.
Osuszanie przez ponowne wykorzystanie
Zamiast kupować drogie urządzenia do usuwania wilgoci, możesz spróbować wykorzystać w tym celu saszetki często dodawane do przesyłek: zbieraj je a następnie włóż do pudełek, w których trzymasz ważne dla siebie, wrażliwe przedmioty, takie jak na przykład zdjęcia rodzinne lub dokumenty. W ten sposób uchronisz je przed zawilgoceniem.
Wypoleruj srebro… ketchupem
To zaskakujące, ale skuteczne rozwiązanie. Jeśli musisz wypolerować rodowe srebra lub biżuterię, możesz zaoszczędzić na paście polerskiej, po prostu zanurzając je w misie z ketchupem i trzymając je w niej przez 5 do 10 minut. Następnie wyjmij je i wyczyść starą szczoteczką do zębów, a potem opłucz i wysusz.
Nie marnuj pasty pomidorowej
Czasem może się okazać, że w puszce zostanie dużo pasty pomidorowej, z którą nie wiemy co robić. Nie powinno się wyrzucać jedzenia, bo to również strata pieniędzy. Zamiast tego możesz pozostałą pastę przełożyć do tacek na lód z zamrażarki i zamrozić je w ten sposób. To doskonały sposób na przechowywanie pasty pomidorowej, zwłaszcza jeśli w przyszłości będziemy korzystać z przepisu, który nie wymaga jej zbyt wiele: wystarczy wówczas wyjąć z zamrażarki tyle kostek , ile potrzebujemy.
Wyłączaj urządzenia z prądu
Choć wyłączamy telewizor lub dekoder telewizyjny pilotem, to trzeba pamiętać że w dalszym ciągu pobierają one energię z gniazdka (o czym świadczy świecąca się czerwona dioda). Aby zaoszczędzić na zużyciu prądu, wyłączaj tego typu urządzenia elektryczne z gniazdka, wyjmując wtyczkę. Wyrób w sobie ten nawyk, wyłączając urządzenia w ten sposób np. na noc albo gdy planujesz wyjść z domu na dłużej. To pozwoli ci z czasem zaoszczędzić mnóstwo kilowatów i zmniejszyć rachunki za prąd.
Jak oszczędzić na ogrzewaniu
W dobie szokujących rachunków za ogrzewanie każda porada pozwalająca zmniejszyć opłaty zdaje się na wagę złota. Tutaj w sukurs może nam przyjść zwykła, przemysłowa taśma klejąca: oklej nią okna i framugi, tak by zlikwidować nieszczelności. Czasem może to poprawić skuteczność systemu grzewczego w domu nawet o 20%. Co prawda nie będzie to pięknie wyglądać, ale może pomóc zmniejszyć rachunki za ogrzewanie.
Powstrzymaj się z kupowaniem
Robione bez większego namysłu zakupy potrafią skutecznie wydrenować nasze kieszenie. Aby trzymać domowy budżet w ryzach, spróbuj stosować Regułę 30 Dni. Polega ona na tym, by przed droższym zakupem dać sobie jeszcze miesiąc, by sprawdzić jak żyje nam się bez przedmiotu, który tak bardzo chcemy kupić. Ten czas da nam sposobność do głębszego zastanowienia się, czy naprawdę musimy kupić dany przedmiot.
Podziel się swoją opinią! Zadzwoń do Radia Pogoda na 22 444 40 04.
Sprawdź też: