I byłbym się spóźnił. A wszystko przez kierowcę, który nie znał polskiego. Miasta też nie znał. Źle wpisał adres w nawigacji i wywiózł mnie w pole. Dosłownie. Czy często korzystają państwo z nawigacji satelitarnej? (Wiktor Niedzicki, „Technicznie proste”).
Kiedyś mapy i kompas
Kiedy pół wieku temu przechodziłem przeszkolenie wojskowe uczono nas posługiwania się mapami i kompasem. Jak trafić do wyznaczonego miejsca? Wówczas popularny był żart o rodzinie rolników pracujących w polu. „O idą żołnierze.” „Mapy rozkładają. Będą o drogę pytać.”
Dziś nawigacja satelitarna
Dziś głos nawigacji Google’a (Jarosław Juszkiewicz) mówi nam „Kieruj się na południe”. Wystarczy podać cel i dojedziemy. Na każdym skrzyżowaniu nawigacja pokaże nam kierunek. Chyba że coś zakłóci sygnał satelity i trafimy na bezdroża.
Wygodę z nawigowaniem zawdzięczamy właśnie satelitom systemu GPS (Global Positioning System), który został opracowany najpierw na potrzeby wojska. Zapewnił precyzyjną nawigację i kierowanie bronią, szczególnie bronią dalekiego zasięgu. Dopiero po pewnym czasie został udostępniony użytkownikom prywatnym i komercyjnym.
Dziś wiele Państw dysponuje własną siecią satelitów i własnym systemem. Tak jest bezpieczniej. A zastosowania nawigacji satelitarnej są ogromne. Między innymi korzystamy z niej w transporcie, w administracji państwowej, ale także w rolnictwie. Maszyny rolnicze kierowane przez nawigację i odpowiednie oprogramowanie mogą zużywać mniej paliwa i mniej czasu na przeprowadzenie ważnych prac polowych. A nasze zdrowie? Nasz telefon policzy kroki dzisiejszego treningu, a nawigacja wyrysuje na ekranie przebytą drogę. Wspaniale.
Posłuchaj audycji Wiktora Niedzickiego „Jak dojechać?:
Słuchaj programu Wiktora Niedzickiego „Technicznie proste” od poniedziałku do piątku o 10:30 tylko w Radiu Pogoda
Możesz też odwiedzić kanał CiekaWizja na YouTube, na którym Wiktor Niedzicki pokazuje, jak działa świat, prowadzi fascynujące rozmowy z ekspertami oraz prezentuje eksperymenty naukowe, które może wykonać każdy z nas.
Przeczytaj też:
- Jak powstał inteligentny opatrunek – wyjaśnia Wiktor Niedzicki w audycji „Technicznie proste”
- Kto nas szpieguje? – wyjaśnia Wiktor Niedzicki w audycji „Technicznie proste”
- Pora na Radio Pogoda – spotkanie z Wiktorem Niedzickim!
- Żadnej chemii! A co, jeśli wszystko jest chemią? Wyjaśnia Wiktor Niedzicki w audycji „Technicznie proste”
- Google Maps: jak zapisać mapy i używać ich w trybie offline [PORADNIK]
- Google Maps: 5 funkcji, które ułatwią ci podróż
- Tłumacz Google – sprytne funkcje, które ułatwią ci życie [PORADY]
- Jak zmierzyć odległość w Google Maps? [Wyjaśniamy krok po kroku]
- Google Scholar – co to jest i jak korzystać? [WYJAŚNIAMY]