Jak bezstresowo przejść przez Święta Bożego Narodzenia [10 porad] - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Jak bezstresowo przejść przez Święta Bożego Narodzenia [10 porad]

Jak bezstresowo przejść przez Święta Bożego Narodzenia [10 porad]

Dowiedz się, jak uniknąć niepotrzebnego stresu podczas organizowania obchodów Świąt Bożego Narodzenia. Przedstawiamy proste porady na zrelaksowanie się i cieszenie wspólnymi chwilami z rodziną.

Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia to nie tylko wyczekiwane spotkanie w gronie rodzinnym i okazja do obdarowywania się prezentami. Dla przygotowujących wieczerzę wigilijną to również okres wytężonego wysiłku oraz często zupełnie niepotrzebnych nerwów. Nieraz zdarza się, że presja, żeby za wszelką cenę przygotować idealne przyjęcie gości prowadzi do napięcia i odbiera dużą część radości z rodzinnego spotkania. Wyjaśniamy, co zrobić, żeby uniknąć niepotrzebnego stresu i uczynić święta magicznym i szczęśliwym czasem dla wszystkich.

Znajdź chwilę na relaks

W ogniu przygotowań świątecznych warto też zadbać o siebie. Może to być na przykład kilka prostych ćwiczeń, trwających około pół godziny w środku dnia albo odprężająca kąpiel, chwila z gorącą herbata i książką czy rozmowa z bliską osobą. Ważne, żeby była to chwila tylko dla ciebie, dając ci wytchnienie i spokój.

Ustal granice

Pamiętaj, że czas świąteczny jest dla każdego – również dla ciebie. Nie musisz robić wszystkiego ani wszystkich pilnować. Nie zmuszaj się do robienia rzeczy, które są dla ciebie nieprzyjemne. Nic się też nie stanie, jeśli nie wszystko będzie perfekcyjne.

Nie wszystkie rytuały są konieczne

Zastanów się, czy wszystkie świąteczne tradycje rodzinne i rytuały są na pewno konieczne. Jeśli zaciągasz dzieci siłą na wydarzenia, których nie chcą oglądać i zamiast się nimi cieszyć, tylko się buntują, to być może nie wato się szarpać i lepiej odpuścić? Pamiętaj, że święta są dla wszystkich i lepiej w tym czasie nie zmuszać nikogo do robienia czegość na siłę tylkko dlatego, że to taka „tradycja”.

Nie oglądaj wiadomości

Święta Bożego Narodzenia to czas, w którym możemy sobie darować śledzenie serwisów informacyjnych i ograniczyć telewizję. Zamiast oglądania wiadomości możesz posłuchać muzyki lub obejrzeć przyjemny film. Nie ma sensu dodatkowo stresować się w tym czasie informacjami. Z tego też powodu możesz zablokować na ten czas serwisy informacyjne w smartfonie.

Odpocznij od ekranu, porozmawiaj z ludźmi

Świąteczny czas dobrze jest wykorzystać na rozmowy i interakcje z innymi ludźmi, zamiast siedzenia z nosem w ekranie komputera lub telefonu. Człowiek jest istotą społeczną i najlepiej czuje się wtedy, kiedy ma kontakt z innymi. A trudno o lepszy na to czas niż Boże Narodzenie.

Może Cię zainteresować:

Cytryna na lepszy nastrój

Jeśli akurat nie jesteś w dobrym nastroju a szybko i skutecznie chcesz go poprawić, zaopatrz się w perfumy o zapachu cytryny. Według amerykańskich naukowców z Uniwersytetu Stanowego Ohio, zapach cytryny natychmiast poprawia nastrój. Warto więc skorzystać z takiej podpowiedzi.

Zaopatrz się w zapas rzeczy do pakowania prezentów

Nic tak nie irytuje podczas pakowania prezentów dla najbliższych jak nagłe wyczerpanie się papieru, wstążki lub taśmy klejącej. Dlatego warto wcześniej kupić odpowiedni zapas tego typu utensyliów. Pamiętaj, że jeśli zostaną, to na pewno się nie zmarnują – będzie można je wykorzystać za rok.

Przyjmij pomoc – to nie wstyd

Goście po przyjeździe często pytają gospodarzy, czy mogą im w czymś pomóc, bo nie lubią stać i być obsługiwani. Nie ma nic złego w przyjęciu takiej pomocy. To nie tylko usprawni organizację wieczerzy, ale też sprawi że wszyscy zbliżą się do siebie i wzmocni więzi między ludźmi.

„Gotowce” ze sklepu na ratunek

Wiele lokalnych sklepów oferuje klientom świąteczne zestawy jedzenia na Boże Narodzenie. Jeśli ma obok siebie sprawdzony, solidny punkt tego typu, to warto odjąć sobie obowiązków i złożyć zamówienie. To nie tylko odciąży cię od najcięższej pray w kuchni, ale też oszczędzi ci nerwów, jeśli nie masz pewności czy dana potrawa ci wyjdzie.

Zajmij się zwierzęciem przed przyjściem gości

Jeśli masz w domu psa lub kota, postaraj się z nim porządnie pobawić zanim pojawią się goście. Zmęczone zabawą zwierzę będzie mniej skłonne do skakania, szczekania czy zwracania na siebie uwagi ilekroć usłyszy dzwonek do drzwi. Warto też zaoferować zwierzęciu zabawkę lub ulubione słodycze, żeby zająć jego uwagę.

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!

Komentarze

2 odpowiedzi na „Jak bezstresowo przejść przez Święta Bożego Narodzenia [10 porad]”

  1. Awatar Lucyna
    Lucyna

    Nie oglądaj wiadomości najlepsza rada od lat ją stosuję lepiej wyjdź na spacer .Polecam a Święta będą udane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >