Pies stresuje się każdym hałasem w domu – dowodzą badania - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Pies stresuje się każdym hałasem w domu – dowodzą badania

Pies stresuje się każdym hałasem w domu – dowodzą badania

Psy boją się domowych hałasów bardziej, niż mogłoby się wydawać – odkryli naukowcy. Dowiedz się, co tak przeraża naszych podopiecznych w domach.

Jeśli twój pies często wydaje się zaniepokojony, przyczyną mogą być typowe domowe hałasy, takie jak odgłos pracującego odkurzacza czy kuchenki mikrofalowej – uważają naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego. Wyniki ich pracy opublikowano w serwisie Frontiers in Veterinary Science.

Wszyscy wiedzą, że gwałtowne, głośne dźwięki, takie jak sztuczne ognie lub odgłosy grzmotu mogą powodować u psów zaniepokojenie. Jednak nowe badanie pokazuje, że nawet zwykłe, codzienne odgłosy mogą wywoływać u naszych domowych pupili strach, z czego ich właściciele mogą nie zdawać sobie sprawy.

Karmimy je [psy], kochamy i mamy wobec nich obowiązki opiekuńcze, żeby chronić je przed niepokojem” – powiedziała autorka badania, Emma Grigg – wykładowczyni w szkole weterynarii na Uniwersytecie Kalifornijskim.

Jak wyglądało badanie

Współpracownicy Grigg przeprowadzili ankiety wśród 386 właścicieli na temat reakcji zwierząt na hałasy domowe. Ocenili też zachowanie psów i ludzkie reakcje widziane na 62 nagraniach wideo. Okazało się, że mające wysoką częstotliwość, przerywane hałasy domowe, takie jak na przykład dźwięk ostrzeżenia wydawany przez wykrywacz dymu, szybciej wywołają u zwierząt zaniepokojenie niż stałe dźwięki o niskiej częstotliwości. Naukowcy odkryli również, że wielu właścicieli nie docenia stopnia strachu, jaki domowe hałasy powodują u zwierząt i reakcje psów przyjmują raczej z rozbawieniem niż z uwagą.

„Wiadomo, że jest dużo psów wrażliwych na hałas, ale nie doceniamy ich strachu w odniesieniu do dźwięków, które traktujemy jako normalne. A to dlatego, że wielu właścicieli psów nie potrafi poprawnie odczytywać ich mowy ciała. A psy właśnie mowę ciała wykorzystują w znacznie większym stopniu niż wydając dźwięki i musimy być tego świadomi” – napisała Grigg w publikacji.

„Mamy nadzieję, że to badanie sprawi, że ludzie zaczną myśleć o źródłach hałasów, które wywołują stres u ich psów, dzięki czemu będą mogli podjąć działania mające na celu zmniejszenie ryzyka narażenia na nie zwierząt” – dodała.

Jak rozpoznać zaniepokojenie u psa?

Częstym objawem niepokoju u najlepszego przyjaciela człowieka jest kurczenie się, trzęsienie oraz ucieczka. Ale są też mniej widoczne objawy stresu u psów, takie jak oblizywanie warg, odwracanie głowy, sztywnienie ciała, odsuwanie uszu do tyłu oraz obniżanie głowy poniżej poziomu ramion.

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!

Może Cię zainteresować:

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >