Gdzie rosną rydze? - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Gdzie rosną rydze?

Gdzie rosną rydze?

Rydz, a właściwie mleczaj rydz, jest jednym z najbardziej poszukiwanych grzybów w Polsce. W opinii wielu grzybiarzy jest także najsmaczniejszy. Sprawdź, gdzie szukać rydzów, a gdzie nie rosną.

Rydze są wysoko cenione przez smakoszy. Doskonale smakują smażone na maśle, mogą być dodatkiem do jajecznicy, przyrządza je się również panierowane. Popularne są także rydze marynowane, a w niektórych regionach – kiszone. Rydze nie nadają się do suszenia ani jako dodatek do zup.

W jakich lasach rosną rydze

Mleczaj rydz (Lactarius deliciosus) tworzy mikoryzę z sosnami, co znaczy, że strzępki grzybni Lactarius deliciosus żyją w symbiozie z korzeniami sosny. W związku z tym mleczaj rydz rośnie wyłącznie tam, gdzie są sosny. Można go szukać w lasach i młodnikach sosnowych. Rosną w dużych skupiskach pod sosnami lub ściętymi gałęziami sosnowymi. Lubią gleby piaszczyste, młode nasadzenia, obrzeża lasów, rowy oraz miejsca trawiaste. Niektórzy grzybiarze zauważają, że mleczaj rydz zdecydowanie nie lubi brzóz, zatem tam, gdzie rosną brzozy, rydzów nie ma.

Inne rodzaje mleczajów

W Polsce występują także inne rodzaje jadalnych mleczajów, które żyją w symbiozie z innymi rodzajami drzew. Na przykład mleczaj świerkowy (Lactarius deterrimus) rośnie wyłącznie pod świerkami, a mleczaj jodłowy (Lactarius salmonicolor) tworzy mikoryzę z jodłami. Niektórzy grzybiarze mówią jednak, że w przeciwieństwie do mleczaja rydza po usmażeniu mają one wyraźny gorzki posmak. Inni jednak twierdzą, że po zamarynowaniu czy soleniu i tak mają smak marynaty czy solanki, więc goryczki nie wyczuwa się, a konsystencja i wygląd są identyczne jak mleczaja rydza.

Kiedy rosną rydze

Rydze można zbierać od lata do jesieni, w zależności od regionu i pogody od lipca-sierpnia nawet do listopada. Jednak niektórzy grzybiarze uważają, że prawdziwy sezon na rydze zaczyna się dopiero w połowie września, a trwa w zależności od pogody do połowy albo do końca października. Inni z kolei uważają, że wysyp rydzów zależy od opadów deszczu. Jeśli obficie pada na przełomie lipca i sierpnia, to wysyp może się pojawić już w pierwszym tygodniu lipca.

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!

Uwaga! Dla wszystkich naszych Czytelników mamy coś naprawdę wyjątkowego. Przygotowaliśmy niezwykle ciekawe quizy z różnych kategorii. Największą niespodzianką jest to, że po rozwiązaniu quizu jest szansa na wygranie nawet 50 tys. złotych! Kliknij i sprawdź

Przeczytaj też:

Zobacz więcej >