Gdzie rosną prawdziwki? Prawdziwi grzybiarze wiedzą. Ci, którzy w lasach bywają sporadycznie powinni przeczytać ten artykuł. Zobacz, jak szukać grzybów.
Przede wszystkim zacznijmy od wyjaśnienia ważnej kwestii. Oficjalna nazwa prawdziwka to borowik szlachetny. To bardzo piękny, wręcz modelowy grzyb. Ma średnicę od 6 do 25 centymetrów. Dojrzałe okazy są jasnobrązowe lub ciemnobrązowe. Natomiast tylko sporadycznie kapelusz borowika szlachetnego nabiera barwy karminowej. Prawdziwki cieszą się dużą popularnością ze względu na swój wyjątkowy smak. Często porównywany jest on do smaku orzechowego.
Gdzie rosną prawdziwki
Występowanie borowików zależne jest od zjawiska mikoryzy, czyli swoistej symbiozy korzeni roślin z dopasowanymi do ich potrzeb gatunkami grzybów. To naprawdę wspaniały proces, z którego korzyści czerpią obie strony. Drzewa mogą czerpać z ziemi większą ilość cennych składników odżywczych i wody, a także zyskują odporność na wiele chorób. Grzyby otrzymują w zamian węglowodany, wytwarzane w procesie fotosyntezy.
Gdzie szukać borowików?
Prawdziwki można spotkać właściwie w każdym lesie. Rosną w lasach liściastych, iglastych i mieszanych. Ponadto żyją w symbiozie z wieloma gatunkami drzew. Jednak warto zaznaczyć, że borowiki najbardziej upodobały sobie świerki. W prawdziwki obfitują zwłaszcza górskie drzewostany świerkowe. Poza świerkami grzyby te lubią koegzystować w pobliżu sosen i dębów. Warto również podkreślić, że borowiki raczej nie występują w pobliżu dużych miast. Wolą spokój i ciszę.
Na co uważać?
Podczas zbierania grzybów niezwykle ważna jest umiejętność ich rozpoznawania. Wszyscy wiemy, że muchomor ma czerwony kapelusz w kropki. Jednak istnieje wiele innych trujących gatunków grzybów, które do złudzenia przypominają te jadalne. Prawdziwki można np. pomylić goryczakami żółciowymi powszechnie występującymi w Polsce. W początkowej fazie rozwoju goryczak wygląda bardzo podobnie do borowika szlachetnego.
Jak go odróżnić? Należy dokładnie przyjrzeć się trzonu grzyba. Trzon goryczaka ma barwę jasnożółtawą i jest pokryty ciemniejszą, brązowawą, wypukłą i wyczuwalną siateczką. Warto zaznaczyć, że jest ona znacznie wyraźniejsza niż w przypadku prawdziwka.
Zobacz też:
Zobacz video: Jak zrobić skuteczny środek na komary w domu!
1 Komentarz
[…] Porady […]