Kania jadalna - jak wygląda
Kania jadalna to smaczny grzyb popularny zwłaszcza w kuchni wegetariańskiej i wegańskiej. Sprawdź, jak ją rozpoznać.
Kania jadalna należy do rodziny grzybów pieczarkowatych, a jej oficjalna nazwa brzmi: czubajka kania. Ponadto doczekała się także kilku innych - całkiem zabawnych - przydomków, takich jak:
- czubajka wyniosła
- czubak
- bedłka parasolowata
- deszczochron
- gapa
- gularka
- parasolnik
- parasolowiec
- sowa
- stroszka strzelista
Kania jadalna - jak wygląda?
Przede wszystkim należy podkreślić, że wybierając się na grzyby, powinniśmy mieć podstawowa wiedzę na temat gatunków grzybów. Czubajka kania bardzo często mylona jest z niezwykle trujących muchomorem sromotnikowym (zwłaszcza z jego białymi odmianami).
Jak zatem wygląda czubajka kania?
Kania jadalna ma kapelusz przypominający kształtem szeroki parasol. Jego średnica wynosi 10–30 cm, a na środku znajduje się nieduża wypukłość z popękaną, łuszczącą się skórą. U młodych osobników wypukłość ta jest jajowata i zamknięta, następnie stożkowata, a u dojrzałego grzyba jest ona płaska i rozpostarta. Młode grzyby mają kapelusz w całości brązowy, a u starszych jest on białawy z dużymi, brązowymi łuskami. Natomiast brzeg kapelusza jest postrzępiony i zazwyczaj biały.
Czym się różni od muchomora sromotnikowego?
Przede wszystkim należy zaznaczyć, że różnice widoczne są dopiero u starszych grzybów. Młode osobniki obu gatunków są do siebie bardzo podobne i ciężko je od siebie odróżnić. Dojrzały muchomor sromotnikowy ma zielonkawy odcień, a jego pierścień może z czasem wręcz zaniknąć i nie przesuwa się po trzonie. Jeśli chodzi o blaszki to u muchomora sromotnikowego są białe, nie beżowe (patrz: kania jadalna), a jego kapelusz jest raczej gładki. Warto również zwrócić uwagę na zapach. Muchomor pachnie w sposób słodki i raczej mdły.
Kania jadalna to jeden z tych grzybów, które przypominają sporo trujących gatunków. Niektórzy mniej doświadczeni grzybiarze rezygnują nawet z jej zbierania, aby uniknąć pomyłki.
Gdzie występuje kania jadalna? Znajdziemy ją na brzegach lasów liściastych i iglastych, na polanach leśnych i zrębach, a także na łąkach i w parkach. Co ciekawe czubajka kania rośnie również poboczach szos i na cmentarzach.
Zobacz też:
-
Jak zbierać grzyby w lesie, aby nie uszkodzić grzybni – wycinać, czy wyrywać? [Wyjaśniamy]
Zobacz video: Jak Joanna Kurowska spotkała Kalinę Jędrusik?