Dlaczego w lany poniedziałek lejemy się wodą? Wszystko, co musisz wiedzieć o tym niezwykłym dniu - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Dlaczego w lany poniedziałek lejemy się wodą? Wszystko, co musisz wiedzieć o tym niezwykłym dniu

Dlaczego w lany poniedziałek lejemy się wodą? Wszystko, co musisz wiedzieć o tym niezwykłym dniu

Dowiedz się, skąd wzięła się tradycja polewania się wodą w lany poniedziałek, co tego dnia można robić, a czego jednak nie wypada uczynić.

Wielkanoc to najważniejsze katolickie święto w całym roku. Każdemu oczywiście kojarzy się ze święconką, pisankami i wspaniałym mazurkami. Oraz oczywiście z lanym poniedziałkiem, czyli naszym śmigusem-dyngusem. Dowiedzmy się więcej na temat tego dnia i związanych z nim zwyczajów.

Śmigus dyngus to jedna z 5 tradycji wielkanocnych, które kultywowane są najczęściej w domach w całej Polsce. Oprócz polewania się wodą są to również: udanie się z palemką w Niedzielę Palmową do kościoła, przygotowywanie koszyka wielkanocnego, który w Wielką Sobotę idzie się poświęcić, wykonanie pięknych pisanek oraz przygotowanie odpowiednio udekorowanego wielkanocnego stołu wraz ze świątecznymi potrawami. Choć palemka, pisanki, święconki i potrawy to najsłynniejsze symbole wielkanocne, to poniedziałkowe oblewanie się wodą często budzi kontrowersje, głównie z tego powodu że często jest nadużywane a bieganie z wiadrami wody za ludźmi, którzy wcale nie mają ochoty na taką „zabawę” mało ma wspólnego z prawdziwym świętowaniem. A przecież u podstaw tradycji polewania się wodą leży idea obmycia się z grzechu, co ma nas przygotować do nowego, lepszego życia.

Lany Poniedziałek – wszystko, co chcielibyście wiedzieć, ale wstydzicie się zapytać

Poniżej opisujemy rozmaite legendy i mity na temat tej tradycji i wyjaśniamy, co tego dnia można, a czego nie wypada.

Lany poniedziałek po niemiecku

Słowo „śmigus” może mieć związek z niemieckim „schmackostern” (pol. „smaczna Wielkanoc”) albo po prostu z polskim określeniem „śmigać”. Z kolei słowo „dyngus” pochodzi od niemieckiego „dingen” (pol. „wykupywać się”), czyli zwyczajowo „wykupywania się” panien przed ochlapaniem za pomocą pocałunku albo „dünnguss” (kałamarz, chlust wody). Z czasem te określenia się połączyły i od dawna funkcjonują razem.

Czy w lany poniedziałek idzie się do kościoła?

Wiele osób w Poniedziałek Wielkanocny udaje się ponownie do kościoła, jednak jak głosi Kodeks Prawa Kanonicznego, tego dnia udział we Mszy Świętej nie jest obowiązkowy. Mimo to polski Episkopat zachęca wiernych do uczęszczania tego dnia w liturgii.

Czy w Poniedziałek Wielkanocny można pracować?

Jest to dzień ustawowo wolny od pracy, więc w lany poniedziałek można się bez obaw oddać świętowaniu i odpoczynkowi.

Dlaczego w lany poniedziałek lejemy się wodą?

Ten zwyczaj swoimi korzeniami sięga jeszcze czasów pogańskich, kiedy to woda symbolizowała budzenie się przyrody do życia po długiej zimie i oczyszczanie się na wiosnę. Oprócz tego przed wiekami panowało przekonanie, że jeśli tego dnia jakaś dziewczyna nie zostanie oblana, to do końca życia pozostanie panną.

Czytaj też:

Tagi

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >