Nie ma Wielkanocny bez pisanek. Kolorowe jajka są ozdobą każdego świątecznego stołu. Sprawdź kilka sposobów na zrobienie pisanek – od tych misternych, aż po najprostsze. Przedstawiamy najlepsze porady na stworzenie pięknych pisanek.
Spis treści:
Ponieważ Wielkanoc zbliża się już wielkimi krokami, to warto sprawdzić, jak można oddać hołd świątecznej tradycji. A trudno sobie wyobrazić święta, bez pięknych, kolorowych jajek. Dlatego też przygotowaliśmy kilka porad, jak najlepiej stworzyć piękne pisanki.
Zobacz też: Modna Wielkanoc to tradycyjna Wielkanoc! [Posłuchaj]
Skąd się wzięły pisanki?
Wbrew pozorom pisanki nie mają swoich źródeł w chrześcijaństwie. Jajka barwiono już w starożytności, były symbolem życia. W Polsce pojawiły się pod koniec X wieku, z czasem ta starożytna tradycja weszła do symboli chrześcijańskich.
Pisanki robimy na Wielkanoc, najczęściej w piątek tak, aby znalazły się w koszyczku ze święconką. Kiedyś pisanki przygotowywały tylko kobiety – gdy mężczyzna wszedł do izby, gdzie pracowały, przynosiło to nieszczęście. Dziś ozdabiają całe rodziny a zwłaszcza dzieci, które zajęte w ten sposób nie przeszkadzają w kuchni.
Sprawdź: Święconka – co symbolizuje i jakie znaczenie mają pokarmy w koszyku? [Wyjaśniamy]
Kraszanki – stary i prosty sposób na pisanki
Są to jednokolorowe pisanki powstałe przez gotowanie jaj w naturalnym barwniku. Przez wieki gospodynie zorientowały się, że jajka gotowane w łupinach cebuli przyjmują kolor brązowy, natomiast wywar z kwiatów nagietka barwi skorupki na złoto a kora z dębu – na czarno. Sok z buraka nadaje pisankom kolor różowy, a wywar z nagietka – niebieski. Dziś te naturalne sposoby zastępują sztuczne barwniki. Takie różnokolorowe jajka położone ja jednym talerzu są świetną ozdobą świątecznego stołu
Drapanki – córki kraszanek
Ta odmiana pisanek powstaje przez wydrapywanie igłą wzorów na zabarwionych już skorupkach jajek. Są to wzory geometryczne, motywy kwiatowe lub symbole Wielkanocy takie jak kurczaki, baranki czy zające. W niektórych regionach Polski drapanki nazywa się kraszankami a często nazwy te występują wymiennie.
Sprawdź: Jak zrobić stroik na Wielkanoc?
Pisanki – metoda batikowa
To bardzo stara metoda. Polega na tym, że na jajko nanosi się roztopiony wosk oraz farbuje jajko farbką. Farba zabarwi tylko te miejsca, które nie zostaną pokryte woskiem. Dzięki wyobraźni można w ten sposób stworzyć przepiękne wzory. Jest też inna metoda: nanosimy wosk, igłą lub rysikiem nanosimy wzór. Dajemy jajku wyschnąć, po czym gotujemy je w barwiącym wywarze. Miejsca ozdobione woskiem pozostaną nie zabarwione. Po ugotowaniu wosk można zeskrobać.
Czym malować pisanki?
Dziś w użyciu mamy wiele różnych farbek i pisaków, którymi możemy ozdabiać jajka. Jeśli nie będziecie jeść pisanek, to najlepiej używać farbek akrylowych, które ładnie kryją nierówną powierzchnię i szybko schną. Jednak najlepiej unikać barwników syntetycznych. Upewnij się, że na opakowaniu farby jest potwierdzenie, że są to farby spożywcze. Najlepiej unikać farb, które nie są przeznaczone do produktów żywnościowych.
Oklej mnie…
Jajka możemy też oklejać – potrzebujemy do tego kleju, kolorowej włóczki, ozdobnych papierów czy bibuły i… wyobraźni. Powstają w ten sposób oklejanki. Dla tych, którzy nie mają czasu lub pomysłów sklepy oferują świąteczne naklejki. Owija się nimi jajko, gotuje i już jest pisanka!
Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!
ZOBACZ TEŻ:
1 Komentarz
[…] Wiadomości […]