Czy częste picie słodzonych napojów może powodować raka? Naukowcy znają odpowiedź - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Czy częste picie słodzonych napojów może powodować raka? Naukowcy znają odpowiedź

Czy częste picie słodzonych napojów może powodować raka? Naukowcy znają odpowiedź

Zbyt duże spożycie słodzonych napojów może powodować wzrost ryzyka zachorowań na raka jelita – uważają amerykańscy naukowcy. Dowiedz się więcej na temat tego badania.

Jak wynika z badania opublikowanego w dzienniku „Gut”, dorośli pijący co najmniej dwie lub więcej butelek wysoko słodzonych napojów, mogą być narażeni na dwukrotnie większe ryzyko zachorowania na nowotwór jelita jeszcze przed 50. rokiem życia.

Jak wyjaśniła agencji UPI współautorka badania, dr Yin Cao z uniwersytetu medycznego Waszyngtona w St. Louis:

„Uzyskane przez nas dane są kolejnym powodem do tego, żeby unikać wysoko słodzonych napojów, a także wspierają tezę, że ich nadmierne spożywanie może mieć udział we wzroście odnotowanych przypadków raka jelita grubego u osób poniżej 50. roku życia, co jest coraz bardziej niepokojącą tendencją” – napisała w e-mailu do agencji UPI.

Dr Cao zwraca też uwagę, że wyniki badań sugerują, że zredukowanie spożycia słodzonych napojów i zastąpienie ich zdrowszymi odpowiednikami, takimi jak mleko, może pozytywnie wpływać na nasze zdrowie.

Uwaga na słodkie napoje

Nadmierne spożycie słodzonych napojów już teraz łączy się z podwyższonym ryzykiem otyłości i zachorowania na cukrzycę typu drugiego.

Tego typu napoje są największym źródłem dodatkowego cukru w diecie przeciętnego Amerykanina. Według statystyk 12% mieszkańców USA dziennie spożywa więcej niż trzy opakowania takich napojów, z których każde waży powyżej 200 g – twierdzą autorzy badania. Jednocześnie, jak zwracają uwagę ci sami naukowcy, liczba przypadków wystąpienia raka jelita u osób w wieku poniżej 50 lat od niemal 20 lat wciąż rośnie.

Według lekarzy osoby urodzone około 1990 roku notują dwukrotnie wyższe ryzyko zachorowania na nowotwór tego typu i czterokrotnie wyższe na zachorowanie na nowotwór odbytnicy niż ci Amerykanie, którzy urodzili się około roku 1950.

Sprawdź też:

Jak wyglądało badanie

Aby sprawdzić, czy to wyższe ryzyko zachorowania może mieć związek ze zwiększonym spożyciem słodzonych napojów, dr Cao i jej współpracownicy przeanalizowali dane ponad 95 tys. pacjentów z wieloletniego programu badawczego zwanego Nurses’ Health Study II. Jest to badanie trwające od 1976 roku (Nurses’ Health Study – obecnie analizowane są dane z badania Nurses’ Health Study III), które ma odkryć czynniki ryzyka zachorowań na choroby przewlekłe u kobiet.

Uczestniczące w badaniu kobiety informowały, co jadły i piły. Robiły to za pomocą kwestionariusza wypełnianego co 4 lata, począwszy od 1991 roku. Dodatkowo, ponad 41 tys. z tych kobiet zgłaszało co i jak często piły, kiedy były w wieku między 13 a 18 lat. Uczestniczki badania informowały też o innych czynnikach ryzyka zachorowań, takich jak historia choroby w rodzinie, styl życia, regularne zażywanie aspiryny lub innych leków przeciwzapalnych czy suplementów witamin – które to również łączy się z ryzykiem wystąpienia raka jelita.

Stan zdrowia uczestniczek tego badania był średnio śledzony przez 24 lata. Okazało się, że u 109 kobiet, przed osiągnięciem przez nie 50. roku życia, rozwinął się nowotwór jelita.

Co zamiast słodzonych napojów, żeby było zdrowiej?

W porównaniu z osobami, które piły mniej niż jeden słodzony napój tygodniowo, kobiety spożywające go dwa lub więcej razy dziennie, były ponad dwukrotnie bardziej narażone na nowotwór tego typu – twierdza badacze.

Wśród uczestniczek, które zgłaszały że jako nastolatki często piły słodzone napoje, ryzyko rozwinięcia się choroby przed 50. rokiem życia było o 23% wyższe. I na odwrót: zastąpienie tego typu napojów innymi napojami, takimi jak kawa lub półtłuste lub tłuste mleko sprawiało, że ryzyko zachorowania było o 17 do 36% niższe

Jak uważa dr Cao, wciąż trzeba prowadzić dalsze prace, żeby zbadać relację między spożyciem słodzonych napojów a ryzykiem wystąpienia nowotworu. Napoje słodzone mogą też negatywnie wpływać na funkcjonowanie ludzkiego systemu trawiennego, co również może być jednym z czynników rozwoju raka.

Zobacz więcej >