Czechy: Co warto zobaczyć, atrakcje, zabytki - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Czechy: Co warto zobaczyć, atrakcje, zabytki

Czechy: Co warto zobaczyć, atrakcje, zabytki

Czechy należą do najchętniej odwiedzanych przez Polaków krajów. Nic dziwnego, u naszych południowych sąsiadów jest co oglądać. Republika Czeska jest krajem pięknych zabytkowych miast, malowniczych zamków i pałaców.

Powierzchnia Republiki Czeskiej ma zaledwie 80 000 km kwadratowych, ale jest tu aż dwanaście miejsc wpisanych na Listę UNESCO i mnóstwo innych wspaniałych zabytków. Z wielu miejsc wartych odwiedzenia w Czechach wybraliśmy zaledwie kilka na zachętę.

Stolica Czech: Praga

Stolica Czech jest uważana za jedno z najbardziej atrakcyjnych miast Europy, chętnie odwiedzanym przez turystów. Zabytkowe centrum Pragi zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W mieście znajduje się ponad 20 muzeów i prawie 100 galerii. Będąc w Pradze, koniecznie trzeba odwiedzić Zamek na Hradczanach ze wspaniałym widokiem rozciągającym się na całe miasto wokół wijącej się rzeki Wełtawy. W pobliżu warto zajrzeć do katedry Świętego Wita – siedziby arcybiskupów praskich i prymasa czeskiego.

Zwiedzając Stare Miasto położone na prawym brzegu Wełtawy, warto zwrócić uwagę na ruchomy zegar astronomiczny Orloj z XV wieku na wieży ratusza. Nie można też odmówić sobie spaceru przez słynny most Karola z XIV wieku.

Okolice Pragi – zamki i pałace

W pobliżu Pragi, maksymalnie godzinę jazdy od centrum, położone są trzy średniowieczne zamki. Pierwszy to Karlštejn – XIV-wieczny zamek, który wznosi się nad rzeką Berounką. Jego najcenniejszą częścią jest kaplica Świętego Krzyża, której wnętrza zdobi ok. 2200 szlifowanych kamieni oraz 129 obrazów tablicowych Mistrza Teodoryka, nadwornego malarza Karola IV. Kiedyś przechowywano tu cesarskie, a później czeskie klejnoty koronacyjne.

Na południe od Pragi, w pobliżu miasta Benešov, leży zamek Konopiště, który służył jako prywatna rezydencja następcy tronu Austro-Węgier, Franciszka Ferdynanda d’Este. Był on zapalonym myśliwym i dlatego ściany zamku są dosłownie usiane tysiącami trofeów.

Wielokrotnie przebudowywany XIII-wieczny zamek Křivoklát leży w sercu obszaru chronionego krajobrazu Křivoklátsko, który wcześniej był prywatnym terenem łowieckim czeskich królów. W sezonie turystycznym na dziedzińcach zamku odbywają się średniowieczne jarmarki.

Karlowe Wary – uzdrowisko, festiwal filmowy i Becherovka

Uzdrowisko w zachodniej części Republiki Czeskiej już 200 lat temu było chętnie odwiedzane przez europejskich władców i szlachtę. Bywały tu tak znane postacie jak Goethe, Beethoven, Gogol, Paganini, Casanova czy Mozart. Karlowe Wary swoją popularność zachowują do dziś. Turyści chętnie przyjeżdżają tu na wypoczynek, a także na rozmaite kuracje. Warto wybrać się tu w pierwszym tygodniu lipca, kiedy odbywa się tu Międzynarodowy Festiwal Filmowy Karlowe Wary. W tym czasie w mieście spotkać można gwiazdy światowego kina.

Wielbiciele Becherovki powinni odwiedzić tutejsze Muzeum Jana Bechera, poświęcone historii słynnego likieru ziołowego.

Brno – drugie co do wielkości miasto w Czechach

Morawska metropolia Brno, drugie co do wielkości czeskie miasto, leży na południowym wschodzie Republiki Czeskiej. W mieście są liczne zabytki, a także budynki funkcjonalistyczne z pierwszej połowy XX wieku. Miłośnicy architektury nie mogą pominąć położonej niedaleko od centrum willi Tugendhatów, zbudowanej według projektu Miesa van der Rohe w latach 1928–1930. Jest to wiodący przykład modernizmu z tego okresu, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

W Brnie warto też odwiedzić Zamek Špilberk, który był kiedyś najsurowszym więzieniem w całej Europie z rozległymi ciemnymi kazamatami i salą tortur. Koniecznie też trzeba się wybrać na Targ Kapuściany z labiryntem tajemniczych korytarzy i piwnic, pręgierzem, klatką obłąkanych i laboratorium alchemika.

Czeskie Budziejowice i Budweiser Budvar

Czeskie Budziejowice, stolica Czech Południowych, zostały założone jako miasto królewskie już w połowie XIII wieku. Dzięki korzystnemu położeniu na starym szlaku solnym między Pragą a Linzem, wzdłuż którego w późniejszych latach zbudowano pierwszą w Europie linię kolejową z zaprzęgiem konnym, miasto rozwijało się i nabierało coraz większego znaczenia. Mimo licznych wojen i pożarów, które dotknęły miasto w czasach średniowiecza, do dziś zachowało się wiele interesujących zabytków. Stare Miasto z zachowanym średniowiecznym układem urbanistycznym oraz zabudową reprezentującą wszystkie style architektoniczne od XII do XIX w. Jego centrum stanowi Rynek Przemysła Ottokara II z fontanną Samsona pośrodku i ratuszem. Kolorytu dodaje miastu browar Budziejovicki Budvar, w którym już od 700 lat warzy się piwo według oryginalnej receptury.

Przeczytaj też:

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!

Uwaga! Dla wszystkich naszych Czytelników mamy coś naprawdę wyjątkowego. Przygotowaliśmy niezwykle ciekawe quizy z różnych kategorii. Największą niespodzianką jest to, że po rozwiązaniu quizu jest szansa na wygranie nawet 100 tys. złotych! Kliknij i sprawdź.

Zobacz więcej >