Islandia: cuda natury i nie tylko [16 niezwykłych miejsc] - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Islandia: cuda natury i nie tylko [16 niezwykłych miejsc]

Islandia: cuda natury i nie tylko [16 niezwykłych miejsc]

Cudowna, nieskażona przyroda, arktyczne wiatry, imponujące wodospady. To tylko kilka atrakcji, które można podziwiać podczas wizyty na Islandii. Zobacz 16 miejsc na wyspie, które koniecznie trzeba zobaczyć.

Poznaj 16 cudów przyrody tej niezwykłej, wulkanicznej wyspy. Przedstawiamy największe przyrodnicze atrakcje Islandii.

Wodospad Dettifoss

To jedna z najsłynniejszych przyrodniczych atrakcji Islandii. Jest również atrakcją filmową: pojawił się w filmie Ridleya Scotta „Prometeusz”. Nazwę wodospadu można tłumaczyć jako „lodowcowa rzeka spływająca z gór” i ma to odbicie w prawdzie, ponieważ wypływa z jednego z największych lodowców Europy, Vatnajökull. Wody Dettifoss mają szary kolor, który zawdzięczają osadom i pyłom z otoczenia. Szeroki na 100 metrów wodospad słynie ze swojej potęgi: jego energia mogłaby zasilić stutysięczne miasto.

Park narodowy i lodowiec Vatnajökull

Zwiedzający mogą się tu zachwycać ogromnym lodowcem, pod którego kopułą znajduje się jeden z najaktywniejszych wulkanów wyspy (ostatnia erupcja wulkanu Barðarbunga miała miejsce w 2015 roku). W 2019 roku park wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Wodospad Seljalandsfoss

Fot. Wikimedia Commons

Gratka dla miłośników pięknych krajobrazów. Wody rzeki Seljalands spadają ze skalnego klifu z wysokości ponad 60 metrów. Wodospad można podziwiać z obu stron, ponieważ za spadającą wodą znajduje się wielka jaskinia, do której można się dostać osobną ścieżką. Wówczas oczom zwiedzających otwiera się wspaniały widok na okolicę.

Wrak samolotu DC-3

21 listopada 1973 r. należący do amerykańskiej US Navy samolot transportowy Douglas R4D-8 Super DC-3, znany powszechnie jako „Dakota”, wylądował przymusowo na czarnej pustyni Sólheimasandur, na południowym wybrzeżu Islandii. Na szczęście wszyscy obecni na pokładzie przeżyli. Nigdy oficjalnie nie podano przyczyny katastrofy – według plotek zawiniło złe paliwo lub awaria silników. Ponieważ Amerykańska Marynarka uznała, że odzyskanie samolotu byłoby nieopłacalne, to do dziś jego wrak stoi na czarnym wulkanicznym piasku i jest jednym z najsłynniejszych – stworzonych przez człowieka – obiektów do fotografowania w Islandii. Do wraku kursuje nawet turystyczny autobus.

Kanion Fjaðrárgljúfur

Wyrzeźbiony przez rzekę Fjaðrá głęboki na 100 metrów i długi na 2 kilometry kanion długo nie był znany jako atrakcja turystyczna. Niestety, w 2015 roku pojawił się w teledysku Justina Biebera „I’ll Show You” i od tej pory przeżywał najazd zwiedzających. W 2019 roku Islandzka Agencja Ochrony Środowiska musiała nawet zamknąć kanion na kilka miesięcy, ponieważ turyści niszczyli miejscową roślinność.

Plaża Reynisfjara

Zwana Czarną Plażą, ze względu na (częste na Islandii) czarne piaski, leży nieopodal wioski Vík í Mýrdal i słynie przede wszystkim z imponujących bazaltowych klifów. Można też zwiedzić tamtejszą Jaskinię Hálsanefshellir a latem podziwiać występujące tu liczne kolorowe maskonury.

Błękitna Laguna

Fot. Wikimedia Commons

Bardzo znane spa, korzystające z naturalnych, geotermalnych źródeł. Łatwo stąd dojechać z Rejkjawiku i większość przylatujących na Islandię turystów musi zaliczyć kąpiel w tamtejszych basenach. Wbrew pozorom Błękitna Laguna nie jest dziełem natury, lecz człowieka. W latach 70. XX wieku prowadzono tu odwierty geotermalne dla elektrowni Svartsengi. Okazało się, że zakład nie był w stanie wykorzystywać całej gorącej wody wydobywającej się spod powierzchni i wkrótce powstało jezioro. Potem w tym zbiorniku utworzono uzdrowisko.

Jezioro Kerið

Krater Kerið (Kerid) od innych na Islandii różni się tym, że na jego dnie powstało niewielkie jezioro, które nigdy nie wysycha. W zależności od poziomu wód gruntowych głębokość zbiornika waha się od 7 do 14 metrów. W sezonie organizowane tu są koncerty, w trakcie których artyści występują na tratwie s publiczność oklaskuje ich, siedząc na zboczach jak w naturalnym amfiteatrze.

Skała Hvítserkur

Z wód zatoki Hunafloui na północy Islandii wynurza się niezwykła, 15-metrowa skała, z daleka przypominającego słonia lub smoka pijącego wodę. To pozostałość wulkanu, który kiedyś stał w tym miejscu. Według legendy Hvítserkur to troll, który zapomniał schować się przed słońcem i o wschodzie zamienił się w kamień

Wodospad Gullfoss (Złoty wodospad)

Fot. Pixabay.com

Jedna z najczęściej odwiedzanych przyrodniczych atrakcji Islandii. Tak naprawdę kaskada składa się z dwóch wodospadów: jeden o wysokości 11, a drugi – 21 metrów. Ten cud natury leży na tzw. „Złotym Kręgu”, czyli trasie turystycznej zawartej w obszarze teoretycznej jednodniowej wycieczki z Reykjavíku.

Kanion Gjáin z wodospadem Háifoss

Ta piękna, wulkaniczna dolina słynie z wodospadów, z których najsłynniejszym jest Háifoss. Ta mierząca 122 metry katarakta jest drugim co do wielkości wodospadem w Islandii. Leży nieopodal wulkanu Hekla. Turyści w dolinie mogą podziwiać surowe skały i bazaltowe słupy.

Plaża Rauðisandur (Czerwona Plaża)

Islandzkie plaże zazwyczaj są czarne. Ta na ich tle jest wyjątkowa, bo wyróżnia się w surowym krajobrazie czerwonym piaskiem, ciągnącym się przez 10 kilometrów. W zależności od pogody i pory dnia piasek mieni się kolorami: od żółtego, przez czerwony, po jasno czarny. W nieodległym od plaży klifie Látrabjarg można obserwować liczną kolonię maskonurów.

Miasteczko Stykkishólmur

To niewielkie miasteczko liczy zaledwie około 1200 mieszkańców. Między innymi tutaj kręcono niektóre sceny do filmu „Sekretne życie Waltera Mitty” w reżyserii Bena Stillera: stąd bohater filmu startował śmigłowcem, ruszając na poszukiwanie fotoreportera granego przez Seana Penna. Turyści mogą tu zwiedzić muzeum rekinów, czy obejrzeć świętą górę Helgafell.

Kanion Stakkholtsgjá

Leżący na południu Islandii malowniczy kanion ma ściany wysokie na 100 m i prowadzi przezeń szlak turystyczny, który można pokonać w około dwie godziny. Jest to miejsce bardziej kameralne i mniej popularne wśród turystów, więc w sam raz nadaje się dla miłośników wyciszenia i kontemplowania przyrody w spokoju.

Jaskinia Grjotagja

Ta piękna jaskinia pojawiła się w serialu „Gra o Tron”, choć w produkcji dodano do niej komputerowo wodospad, którego w rzeczywistości tam nie ma. Grota znajduje się nieopodal jeziora Mývatn i z poziomu gruntu jej obecność zdradza tylko duże pęknięcie gruntu. Przed laty gorąca woda w jaskini była kąpieliskiem, ale z powodu zbyt wysokiej temperatury wody nie wolno wchodzić do sadzawki.

Park narodowy Skaftafell i wodospad Svartifoss

Fot. Pixabay.com

Ponieważ park położony jest na terenach bardzo aktywnych wulkanicznie, stosunkowo często dochodzi tam do erupcji. Większość powierzchni parku zajmuje ogromny lodowiec Vatnajökull. Jeśli dopisze nam szczęście, możemy w okolicy zobaczyć lisa polarnego. Na terenie parku znajduje się też wodospad Svartifoss, wypływający z imponującej formacji skalnej zdającej się przeczyć prawom grawitacji. Tutejsze skalne kolumny zainspirowały architekta Guðjóna Samúelssona podczas projektowania fasady kościoła Hallgrímskirkja w Rejkiawiku.

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!

Zobacz też:

Niezwykłe miejsca Islandii

Jak wysoki jest wodospad Seljalandsfoss?

Wody rzeki Seljalands spadają ze skalnego klifu z wysokości ponad 60 metrów. Wodospad można podziwiać z obu stron, ponieważ za spadającą wodą znajduje się wielka jaskinia

Z czego słynie jezioro Kerið (Kerid)?

W sezonie organizowane tu są koncerty, w trakcie których artyści występują na tratwie s publiczność oklaskuje ich, siedząc na zboczach jak w naturalnym amfiteatrze.

Jak nazywa się miasto na Islandii, w którym nakręcono "Sekretne życie Waltera Mitty?

Stykkishólmur. To stąd bohater filmu, w którego wcielił się Ben Stiller, startował śmigłowcem, ruszając na poszukiwanie fotoreportera granego przez Seana Penna.

Zobacz więcej >