Cypr: miejsca, które trzeba odwiedzić - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Cypr: miejsca, które trzeba odwiedzić

Cypr: miejsca, które trzeba odwiedzić

Zwiedzamy Cypr, czyli wyspę, na której według mitologii greckiej narodziła się z morskiej piany Afrodyta. Piękna pogoda, cudowne plaże i antyczne zabytki – to tylko niektóre atrakcje tej niezwykłej wyspy. Sprawdź, dlaczego warto odwiedzić Cypr.

Góry Troodos

Fot. Pixabay.com

Malownicze pasmo górskie w środkowo-zachodniej części Cypru. Jego najwyższym szczytem – a zarazem najwyższym punktem całej wyspy – jest góra Olimbos (Olimp), mierząca 1952 m wysokości. Miłośnicy górskich wędrówek mają do dyspozycji łącznie 50 km szlaków, z wieloma malowniczymi wioskami po drodze.

Skała Afrodyty

Fot. Pixabay.com

To jedno z najpopularniejszych miejsc na Cyprze. Leżąca na brzegu morza między Limassol a Pafos skała Afrodyty przyciąga zakochane pary dzięki legendom z nią związanym. Ponoć ten, kto znajdzie w jej pobliżu kamień w kształcie serca, albo opłynie skałę z ukochaną lub ukochanym, będzie miał zapewnioną wieczną miłość. Z kolei osoba, która opłynie ją trzy razy może liczyć na wieczną młodość.

Kanion Avakas

Fot. Pixabay.com

Nazwa wąwozu pochodzi od przepływającej przezeń rzekę Avgas. Po grecku „avgo” (αβγό) oznacza jajko, ponieważ w okolicy masowo gniazdowało ptactwo, wysiadując swoje potomstwo. Okoliczni mieszkańcy wybierali jaja z gniazd, by wykarmić rodziny. Sam kanion zachwyca wapiennymi ścianami, wyżłobionymi przez nieustępliwą wodę.

Cape Greco

Fot. Wikimedia Commons

Narodowy Park Cape Greco położony jest na wybrzeżu, między tłocznymi kurortami Ayia Napa i Protaras. Dzięki licznym szlakom turystycznym odwiedzający mogą podziwiać piękne skaliste klify nad Morzem Środziemnym i wspaniałe krajobrazy. Jedną z najsłynniejszych tutejszych skał jest Most Miłości (łuk Monachus Monachus), czyli skalista brama nad błękitnymi morskimi wodami.

Fot. Pixabay.com

Famagusta i miasto-widmo Warosia

Fot. Wikimedia Commons

Leżące we wschodniej części Cypru miasto formalnie jest stolicą cypryjskiego dystryktu Famagusta. Formalnie, ponieważ w 1974 roku, w wyniku tureckiej inwazji na Cypr, włączono miasto do tureckiej części wyspy. Mieszkańcy dzielnica Warosia – wówczas jednego z najbardziej prestiżowych miejsc na wyspie – uciekli z domów, pozostawiając cały swój dobytek. Do dziś Warosia jest prawdziwym miastem-widmo, którego atmosferę można porównać z takimi miejscami jak Fukuszima czy Czarnobyl, ale bez ryzyka promieniowania.

Nissi Beach

Fot. Pixabay.com

Jedna z najsłynniejszych, a co za tym idzie – jedna z najbardziej obleganych cypryjskich plaż. Mimo tłoku warto się tam wybrać, jeśli jest się fanem imprez i nocnego życia. Jeśli przyjedziemy tam poza sezonem turystycznym, widoki nas zachwycą, zniknie też imprezowy hałas.

Słone jeziora

Fot. Pixabay

Na Cyprze są dwa słone jeziora: przy Larnaki oraz leżące w pobliżu Limassol. Jezioro Larnaka składa się z czterech połączonych ze sobą zbiorników słonej wody. To jezioro okresowe, w którym woda zgromadzona zimą latem odparowuje, pozostawiając złoża soli. Leżące w okolicy Limassol słone jezioro Akrotiri jest większe. W obu jeziorach przy odrobinie szczęścia można podziwiać wielkie stada flamingów.

Pafos

Fot. Pixabay.com

Czwarte pod względem wielkości miasto na wyspie, w całości wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Można tu podziwiać między innymi zamek bizantyjski z XIII wieku i starożytne mozaiki rzymskie. Warto też obejrzeć Grobowce Królewskie (wbrew nazwie nie chowano tu króli, lecz wyższych urzędników i lokalną elitę) oraz kościół Agia Kyriaki Chrysopolitissa z kamieniem, przy którym według tradycji biczowano św. Pawła (Pręgierz św. Pawła).

Fot. Pixabay.com

Zamek Kolossi

Fot. Pixabay.com

Dawna twierdza krzyżowców, zbudowana prawdopodobnie na początku XIII wieku. W XIV i XV wieku była niszczona przez Genueńczyków i mameluków z Egiptu. Z oryginalnych zabudowań zachowała się imponująca wieża i dawna cukrownia, podziwiać też można pozostałości murów warownych. Zwiedzić można też komnaty i podziemia zamku.

Kościół Świętego Łazarza w Larnace

Fot. Pixabay.com

Prawosławna świątynia wzniesiona w IX w. i odnowiona w XVII w. Zgodnie z tradycją Cypryjskiego Kościoła Prawosławnego, budynek wznosi się na miejscu grobu Łazarza, człowieka wskrzeszonego przez Chrystusa, który następnie trafił na Cypr i przez wiele lat był biskupem Kition (dawna nazwa Larnaki). Świątynia, którą można podziwiać obecnie, została ufundowana przez cesarza Bizancjum Leona VI w IX luba na początku X wieku.

Cypryjskie ciekawostki

Czy na Cyprze są flamingi?

Tak, można je zobaczyć na słonych jeziorach w okolicy Larnaki oraz w pobliżu Limassol.

Jak zapewnić sobie miłość na Cyprze?

Według legendy wystarczy znaleźć kamień w kształcie serca w okolicach Skały Afrodyty.

Gdzie leży miato-widmo Warosia?

To była dzielnica Famagusty, która opustoszała po tureckiej inwazji. Obecnie w tym miejscu straszą opuszczone ruiny.

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!

Uwaga! Dla wszystkich naszych Czytelników mamy coś naprawdę wyjątkowego. Przygotowaliśmy niezwykle ciekawe quizy z różnych kategorii. Największą niespodzianką jest to, że po rozwiązaniu quizu jest szansa na wygranie nawet 100 tys. złotych! Kliknij i sprawdź.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >