Hit lat 80. to najsmutniejszy utwór dekady. Niebywałe, kto miał go zaśpiewać
"Na zakręcie" to wyjątkowy przykład poezji śpiewanej. Balladę wykonała pierwotnie Krystyna Janda, czym skradła serca tysięcy Polaków. Mimo legendarnej interpretacji to nie ona miała wykonywać przebój... Taka jest historia piosenki "Na zakręcie".
- Agnieszka Osiecka napisała wiele ponadczasowych przebojów.
- Jednym z nich jest śpiewany przez Krystynę Jandę utwór "Na zakręcie".
- Taka jest historia piosenki, która stała się wielkim hitem lat 80.
Agnieszka Osiecka była wyjątkową artystką. To właśnie spod jej pióra wyszły legendarne teksty, do dziesiątek polskich przebojów. Poetka dała Polakom m.in. "Małgośkę", "Deszcze niespokojne", "Na całych jeziorach ty" czy też "Na zakręcie". Ten ostatni utwór jest przykładem poezji śpiewanej i od lat porusza serca.
Rozwiąż quiz muzyczny. Jesteś mistrzem, jeśli zgarniesz 100 proc. punktów! Dalszą część artykułu znajdziesz pod quizem...
Quiz: Quiz PRL. Tak brzmiała wolność. Trafisz 10/20? Mniej to wstyd!
Historia piosenki "Na zakręcie"
"Na zakręcie" to utwór, który jest monologiem kobiety w stronę mężczyzny. Ta opowiada mu o swojej trudnej sytuacji życiowej. Bohaterka znajduje się na tytułowym zakręcie i nie do końca wie, w jaką stronę powinna pokierować swoje życie.
Słowa do utworu "Na zakręcie" napisała Agnieszka Osiecka. Muzykę skomponował Przemysław Gintrowski. Całość powstała w połowie lat 80. Legendarne wykonanie, które znają tysiące Polaków, należy do Krystyny Jandy. Choć trudno w to uwierzyć, to początkowo nie ta artystka miała śpiewać piosenkę. Kogo początkowo wybrała Osiecka?
Hit lat 80. zachwyca. Mało kto wie, że to ona miała go śpiewać
Utwór "Na zakręcie" po raz pierwszy wybrzmiał w 1986 roku. Wówczas Krystyna Janda wyszła na scenę i zaczęła aktorski monolog, którego słowa zapisały się na kartach historii naszego kraju. Choć jej wykonanie uznane zostało za genialne, Agnieszka Osiecka początkowo nie chciała, by aktorka wykonała jej przebój. Tę rolę powierzyła bowiem Ewie Błaszczyk.
Niestety na kilka dni przed nagraniami trzeba było zmienić plany. "Ewa się rozchorowała. Nagranie mamy pojutrze" - powiedział cytowany przez Encyklopedię Teatru Polskiego Przemek Gintrowski. Szukając rozwiązania, wybór ostatecznie padł na Krystynę Jandę, co nie do końca pasowało Agnieszce Osieckiej.
"Na zakręcie" zaśpiewałam właściwie w zastępstwie Ewy Błaszczyk. (...) Kiedyś Agnieszka przyszła do mnie i powiedziała: »Słuchaj, mam tu dla ciebie pewną piosenką, ale nie wiem, czy będziesz chciała ją śpiewać. Bo ty nigdy na zakręcie nie byłaś, a ja jestem na nim cały czas« - wspominała Janda w książce Beaty Biały „Osiecka. Tego o mnie nie wiecie”.
Piosenka "Na zakręcie" była wielokrotnie wykonywana na wielu festiwalach i wydarzeniach branżowych. Jedno z najsłynniejszych wykonań wybrzmiało na opolskim koncercie "Zielono mi", zorganizowanym w 1977 roku kilka miesięcy po śmierci Agnieszki Osieckiej.
Oprócz Krystyny Jandy utwór "Na zakręcie" śpiewali także Natalia Lesz czy Marek Dyjak. Jego wykonanie ma równie wiele wielbicieli co oryginalna interpretacja Jandy.
Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na RadioPogoda.pl!