CDC rekomenduje szczepionki Pfizera i Moderny - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » CDC rekomenduje szczepionki Pfizera i Moderny

CDC rekomenduje szczepionki Pfizera i Moderny

CDC rekomenduje Amerykanom szczepienie się przede wszystkim preparatami Pfizer-BioNTech i Moderna. Dowiedz się, dlaczego.

Amerykańska agencja Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) zmieniła rekomendacje dotyczące szczepień na koronawirusa. Teraz dała jasno do zrozumienia, że w USA preferowane są preparaty mRNA, czyli firm Pfizer-BioNTech oraz Moderna – bardziej niż szczepionka firmy Johnson & Johnson dla osób w wieku od 18 lat wzwyż.

W czwartek komitet doradczy CDC ds. szczepień zatwierdził zaktualizowaną rekomendację po przeanalizowaniu nowych danych wskazujących na to, że rzadkie przypadki zakrzepicy są częstsze niż dotąd sądzono wśród osób, które w ostatnim czasie otrzymały preparat tej firmy.

CDC odnotowało w USA 54 przypadki zakrzepicy z zespołem małopłytkowości (TTS) od momentu, w którym szczepionka stała się dostępna. Zmarło 9 osób – 7 kobiet i 2 mężczyzn. Jak powiedział przedstawiciel CDC dr Isaac See, te odsetki są wyższe niż wcześniej sądzono, mimo że są to pojedyncze przypadki na milion osób.

„Uderzyło nas to, jak gwałtownie stan pacjentów się pogarsza, prowadząc do śmierci” – powiedział dr See. Dodał, że objawy zakrzepicy występowały w ciągu 2 tygodni po otrzymaniu szczepionki, średnio w ciągu 9 dni oraz że „liczba przypadków TTS w USA po otrzymaniu szczepionki Janssen [Johnson & Johnson] jest wyższa niż wcześniej to zaprezentowano”.

39 z 54 zgłoszonych przypadków wystąpiło zanim CDC oraz Agencja ds. Żywności i Leków zastopowały podawanie tej szczepionki w kwietniu, żeby zbadać tego typu przypadki. Pod koniec tego miesiąca zezwolono na dalsze podawania preparatu. Od tamtej pory CDC odnotowało kolejne przypadki zakrzepów.

Za i przeciw szczepionce J&J

Ryzyko wystąpienia TTS wynosi 3,8 przypadków na milion dawek. Z tego współczynnik zgonów wynosi mniej niż 1 przypadek na milion otrzymanych dawek, czyli 0,57 na 1 milion. U kobiet ryzyko jest większe niż u mężczyzn, jednak u mężczyzn jest wyższe niż wcześniej sądzono – informuje CDC.

Członkowie komitetu doradczego CDC w obliczu nowych danych musieli rozważyć, czy warto dalej zalecać szczepienie tym preparatem, który jest mniej skuteczny niż szczepionki Pfizera i Moderny i czy ewentualne ryzyko w tym przypadku się opłaca. Zdecydowano ostatecznie o rekomendowaniu szczepionek mRNA.

„Te zaktualizowane rekomendacje następują po analogicznych rekomendacjach w innych krajach, w tym Kanadzie i Wielkiej Brytanii. Na obecnym etapie pandemii […] potwierdzono, że otrzymywanie jakiejkolwiek szczepionki jest lepsze niż brak zaszczepienia. Osoby, które nie są w stanie lub nie chcą się szczepić preparatami mRNA, dalej będą mieli dostęp do szczepionki Johnson & Johnson” – informuje CDC.

Dla kogo szczepionka Janssen?

Komitet doradczy agencji debatował również nad tym, czy należałoby całkowicie wycofać szczepionkę Johnson & Johnson oraz czy taka decyzja nie podkopałaby publicznej wiary w skuteczność szczepionek. Wiadomo, że skuteczność tego preparatu jest niższa niż szczepionek mRNA, jednak szczepionka J&J ma inne zalety: na przykład jest często jedynym preparatem dostępnym dla więźniów, osób bezdomnych czy innych grup wysokiego ryzyka.

Jak dotąd szczepionkę Janssen otrzymało około 16 mln Amerykanów.

Czytaj też:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >