21 listopada. Imieniny, święta, urodziny gwiazd [21.11.2023] - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » 21 listopada. Imieniny, święta, urodziny gwiazd [21.11.2023]

21 listopada. Imieniny, święta, urodziny gwiazd [21.11.2023]

Dowiedz się, jakie typowe i nietypowe święta można dzisiaj obchodzić oraz kto ma imieniny 21 listopada. Wyjaśniamy, co można świętować tego dnia, jeśli tylko się bardzo chce. Tego dnia wypada również niezwykła rocznica związana z Ellą Fitzgerald.

,

Wczoraj obchodziliśmy między innymi: Dzień Ściskania Biegacza, Dzień Absurdu, Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków i Uniwersalny dzień Dziecka. Sprawdź, co można celebrować dzisiaj, jeśli naprawdę się postaramy i głęboko poszperamy w kalendarzu.

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!

Kto obchodzi imieniny 21 listopada?

Imieniny dzisiaj obchodzą: Albert, Elwira, Gelazja, Gelazy, Heliodor, Janusz, Kadok, Kolumban, Konrad, Maria, Regina, Rufus, Twardosław i Wiesław.

Urodzeni 21 listopada:

  • Norman GreenBaum, wokalista i autor tekstów
  • Marek Tomaszewski, pianista, członek duetu fortepianowego Marek i Wacek
  • Urodził się Duane Allman, gitarzysta, współzałożyciel i lider zespołu The Allman Brothers Band
  • Joe Walsh, wokalista, gitarzysta i klawiszowiec grupy Eagles

Zobacz także: Józef Skrzek wspomina Czesława Niemena. „Żałuję tej wypowiedzi”

Ważna rocznica z Ellą Fitzgerald w roli głównej

Ella Fitzgerald to amerykańska artystka jazzowa, która nie urodziła się tego dnia, jednak jej kariera rozpoczęła się dokładnie 89 lat temu. Uznawana za jedną z najwspanialszych i najwybitniejszych piosenkarek w historii muzyki, 21 listopada 1934 roku po raz pierwszy wystąpiła na scenie. Miała wówczas 17 lat.

W Zadebiutowała w konkursie piosenki w „Apollo Theater” w nowojorskim Harlemie (dzielnica). Bardzo szybko została dostrzeżona dzięki swojemu talentowi. Pomogło też zaangażowanie do orkiestry swingowej Chicka Webba. To właśnie Ella Fitzgerald po śmierci mężczyzny objęła kierownictwo nad grupą. Zmieniła także jego nazwę na Ella Fitzgerald and Her Famous Orchestra.

Śpiewała takie przeboje jak „Summertime”, „Cheek to cheek” (z L. Armstrongiem) czy „Manhattan”.

21 listopada – jakie święto niecodzienne?

21 listopada wypada Światowy Dzień Rybołówstwa. Czy wiedzieliście, że dieta bogata w ryby może obniżać ryzyko śmierci u chorych na serce? Tak przynajmniej wynika z badań kanadyjskich naukowców z Uniwersytetu McMaster. Ryby to nie tylko doskonałe i zdrowe uzupełnienie diety, ale też wartościowy pokarm. Oczywiście warto wiedzieć, które ryby są najzdrowsze, a które można sobie darować – jeśli cię to ciekawi, to odpowiedzi na to pytanie znajdziesz tutaj.

Zobacz także: Mateusz Damięcki pożegnał ojca. Teraz apeluje do fanów

Poza tym co roku 21 listopada przypada Światowy Dzień Telewizji. Został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1996 roku, żeby podkreślić wagę tego medium w kształtowaniu opinii społeczeństw na całym świecie. Telewizja wciąż – nawet w dobie internetu – pozostaje symbolem mediów i dalej odgrywa olbrzymią rolę w informowaniu, edukowaniu, wpływaniu oraz zabawianiu widzów.

Tego dnia świętowany jest także Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, znany też jako Dzień Pozdrowień. To sympatyczne święto obchodzone jest w 180 krajach na świecie! Nic dziwnego, ponieważ ma ono na celu promowanie pozytywnego i przyjaznego odnoszenia się do innych ludzi. Dzisiaj warto się przełamać i wyznaczyć sobie ambitne zadanie: po prostu pozdrowić 10 osób.

Jeśli uda ci się wywołać uśmiech u innych ludzi to sam na pewno również poczujesz się lepiej! Światowy Dzień Pozdrowień powstał w 1973 roku a jego twórcami są dwaj bracia: absolwent Uniwersytetu Stanowego Arizony Brian McCormack oraz absolwent Harvardu Michael McCormack. Była to ich reakcja na wybuch wojny Yom Kippur na Bliskim Wschodzie.

Zobacz także: Prawidłowa segregacja śmieci. Zasady, o których zapominamy

Poruszeni wybuchem wojny bracia zaczęli wysyłać listy do światowych przywódców z prośba o wsparcie wymyślonego przez nich święta. W ciągu pierwszych 12 miesięcy swojej kampanii uzyskali wsparcie z 15 krajów a w ciągu minionych 42 lat uzyskali wsparcie z kolejnych 165 państw!

Dzień Dziwnych Skarpet i Dzień Pracownika Socjalnego

21 listopada wypada również Dzień Dziwnych Skarpet. Wypada w trzeci poniedziałek listopada, czyli właśnie dziś. Tego dnia możesz bez poczucia zażenowania naciągnąć na stopy najbardziej absurdalne, kolorowe czy dziwaczne skarpetki, jakie znajdziesz w swojej szafie. Im dziwniej tym zabawniej!

21 listopada to także Dzień Pracownika Socjalnego. To bardzo wartościowe święto, ponieważ podkreśla szacunek dla bardzo ciężkiej i ważnej pracy urzędników socjalnych. Ten dzień obchodzi się na pamiątkę spotkania w miejscowości Charzykowy w 1989 roku w którym uczestniczyli Jacek Kuroń, Joanna Staręga-Piasek oraz pracownicy pomocy społecznej szczebla wojewódzkiego.

Obecnie jest to święto wszystkich pracowników służb społecznych, a w szczególności pracowników socjalnych, bez których życie wielu osób byłoby znacznie gorsze. Pamiętajmy o pracownikach socjalnych i oddajmy im należne honory, a także szanujmy ich na co dzień.

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda! Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >