Kłaniam się wszystkim słuchaczom „Radia Pogoda”. Wiktor Niedzicki, czyli „Technicznie proste”. Proste, ale… czasem zapominamy o podstawowych zasadach.
Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!
Kiedyś wspominałem o mojej wycieczce do sortowni odpadów. Zanim materiały, które usuwamy z domu, trafią do takiego zakładu, muszą zostać wstępnie posegregowane. Gdzie? W naszym domu. Jak? Starannie.
Posłuchaj całego podcastu „Technicznie proste” Wiktora Niedzickiego:
Segregacja śmieci. Kolory pojemników
Chyba najlepiej radzimy sobie z papierem. Wiadomo, że do niebieskiego pojemnika wkładamy opakowania z tektury, makulaturę, czyli czasopisma, stare książki, zeszyty i papiery z biura. Nie wrzucamy zużytych chusteczek i ręczników, kartonów po napojach, sokach i mleku, a także papieru zatłuszczonego i zabrudzonego. Duże opakowania tekturowe rozkładamy, by w pojemniku zmieściło się więcej.
Zobacz także: Trzmiele nie mogą latać? Dobrze, że o tym nie wiedzą!
Pojemnik żółty, jak wiadomo, służy do gromadzenia metali i tworzyw sztucznych. To w zasadzie oczywiste, ale warto pamiętać, że poza plastikowymi mają tam trafić także kartonowe opakowania po mleku i sokach. Oczywiście wkładamy tam torby, opakowania, metalowe puszki po konserwach, aluminiowe wieczka, a także plastikowe nakrętki i kapsle.
W żadnym przypadku do żółtego pojemnika nie wyrzucamy pojemników z resztkami jedzenia, opakowań po farbach i lakierach, a także sprzętu elektronicznego ani elektrycznego. Oczywiście nie wrzucamy tam wspomnianych już chusteczek i ręczników papierowych.
Zobacz także: „Trzy godziny krążyła po autostradzie”. Dzięki tym aplikacjom się nie zgubisz! [LISTA]
Zielony pojemnik – najczęściej popełniane błędy
Pojemnik zielony to miejsce do wkładania szklanych butelek, słoików i innych opakowań. Całych. Na tym koniec. Nie wrzucamy tam żarówek, starych filiżanek, szkła okiennego, kryształów, ani szkła żaroodpornego. Oczywiście, wykluczone są także opakowania po lekach i rozpuszczalnikach. To wiedzą chyba wszyscy.
Pozostałe pojemniki? O nich w kolejnym odcinku podcastu „Technicznie proste”.
Możesz też odwiedzić kanał CiekaWizja na YouTube, na którym Wiktor Niedzicki pokazuje, jak działa świat, prowadzi fascynujące rozmowy z ekspertami oraz prezentuje eksperymenty naukowe, które może wykonać każdy z nas.
Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!