Prawidłowa segregacja śmieci. Zasady, o których zapominamy - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Prawidłowa segregacja śmieci. Zasady, o których zapominamy

Prawidłowa segregacja śmieci. Zasady, o których zapominamy

Śmieci, coraz więcej śmieci. Tu, w studiu radiowym dbamy o segregację odpadów. A w domu? Czy prawidłowo potrafimy je rozdzielać? Jeśli robimy to niestarannie, już niedługo zapłacimy znacznie więcej za ich wywóz. To będzie bardzo bolesne dla naszej kieszeni. Wiktor Niedzicki zaprasza na „Technicznie proste”.

Kłaniam się wszystkim słuchaczom „Radia Pogoda”. Wiktor Niedzicki, czyli „Technicznie proste”. Proste, ale… czasem zapominamy o podstawowych zasadach.

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!

Kiedyś wspominałem o mojej wycieczce do sortowni odpadów. Zanim materiały, które usuwamy z domu, trafią do takiego zakładu, muszą zostać wstępnie posegregowane. Gdzie? W naszym domu. Jak? Starannie.

Posłuchaj całego podcastu „Technicznie proste” Wiktora Niedzickiego:

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj wszystkich odcinków programu Wiktora Niedzickiego „Technicznie proste”

Segregacja śmieci. Kolory pojemników

Chyba najlepiej radzimy sobie z papierem. Wiadomo, że do niebieskiego pojemnika wkładamy opakowania z tektury, makulaturę, czyli czasopisma, stare książki, zeszyty i papiery z biura. Nie wrzucamy zużytych chusteczek i ręczników, kartonów po napojach, sokach i mleku, a także papieru zatłuszczonego i zabrudzonego. Duże opakowania tekturowe rozkładamy, by w pojemniku zmieściło się więcej.

Zobacz także: Trzmiele nie mogą latać? Dobrze, że o tym nie wiedzą!

Pojemnik żółty, jak wiadomo, służy do gromadzenia metali i tworzyw sztucznych. To w zasadzie oczywiste, ale warto pamiętać, że poza plastikowymi mają tam trafić także kartonowe opakowania po mleku i sokach. Oczywiście wkładamy tam torby, opakowania, metalowe puszki po konserwach, aluminiowe wieczka, a także plastikowe nakrętki i kapsle.

W żadnym przypadku do żółtego pojemnika nie wyrzucamy pojemników z resztkami jedzenia, opakowań po farbach i lakierach, a także sprzętu elektronicznego ani elektrycznego. Oczywiście nie wrzucamy tam wspomnianych już chusteczek i ręczników papierowych.

Zobacz także: „Trzy godziny krążyła po autostradzie”. Dzięki tym aplikacjom się nie zgubisz! [LISTA]

Zielony pojemnik – najczęściej popełniane błędy

Pojemnik zielony to miejsce do wkładania szklanych butelek, słoików i innych opakowań. Całych. Na tym koniec. Nie wrzucamy tam żarówek, starych filiżanek, szkła okiennego, kryształów, ani szkła żaroodpornego. Oczywiście, wykluczone są także opakowania po lekach i rozpuszczalnikach. To wiedzą chyba wszyscy.

Pozostałe pojemniki? O nich w kolejnym odcinku podcastu „Technicznie proste”.

Możesz też odwiedzić kanał CiekaWizja na YouTube, na którym Wiktor Niedzicki pokazuje, jak działa świat, prowadzi fascynujące rozmowy z ekspertami oraz prezentuje eksperymenty naukowe, które może wykonać każdy z nas.

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >