Trzmiele nie mogą latać? Dobrze, że o tym nie wiedzą! - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Trzmiele nie mogą latać? Dobrze, że o tym nie wiedzą!

Trzmiele nie mogą latać? Dobrze, że o tym nie wiedzą!

Ileż to razy słyszymy, że nie da się czegoś zrobić. Nawet nie warto zaczynać. Jest to po prostu niemożliwe. Często sami tak mówimy. Na pewno o tym słyszałeś. Ja też. Wiele razy. Oto kolejny odcinek podcastu „Technicznie proste” Wiktora Niedzickiego.

Ponoć w Centrum Nauki Kosmicznej NASA wisi plakat z trzmielami, który mówi: ′′Ciało aerodynamiczne trzmieli nie nadaje się do latania, ale dobrze, że trzmiel o tym nie wie”.

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!

Posłuchaj podcastu Wiktora Niedzickiego „Technicznie proste”:

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj wszystkich odcinków programu Wiktora Niedzickiego „Technicznie proste”

Owady nie powinny latać? Mit, który motywuje do działania

Prawo fizyki, zasada aerodynamiczna mówi, że szerokość skrzydeł jest zbyt mała, aby utrzymać stosunkowo duże ciało w locie, ale ani trzmiel, ani pszczoła tego nie wiedzą. Nie znają się na fizyce ani na logice i nadal latają. Czy jest to jednak prawda? Okazuje się, że ten mit ma swoje źródło w latach 30.

Zobacz także: To on opatentował ważne wynalazki. Dziś Bruno Abdankana-Abakanowicza niewielu pamięta

Właśnie wtedy francuski entomolog Antoine Magnan, we wstępie do książki „La Locomotion chez les animaux. I : le Vol des insectes” z 1934 roku napisał:

Zachęcony tym, co robione jest w lotnictwie, zastosowałem prawa dotyczące oporu powietrza do owadów i, wspólnie z panem Sainte-Lague, doszliśmy do wniosku, że lot owadów jest niemożliwością.

Trzmiel, źródło: Pixabay

Badacz nie wziął jednak pod uwagę faktu, że trzmiele czy pszczoły… nie są samolotami. Ich umiejętność latania nie przeczy prawom fizyki. Prawie 100 lat temu, naukowcy mieli nieco ograniczone zasoby do zbadania niektórych rzeczy, na przykład modele skrzydeł.

Konwencjonalne prawa aerodynamiki, używane do samolotów o nieruchomych skrzydłach, rzeczywiście nie są wystarczające, by wyjaśnić lot owadów. Tym bardziej, że Sainte-Laguë przyjął uproszczony model owadziego skrzydła. Tymczasem ich skrzydła nie są ani płaskie, ani gładkie, ani nie mają kształtu profilu lotniczego – podaje strona „Kopalnia Wiedzy”.

Zobacz także: Wszystko się zmienia, zauważyli to już starożytni. Jak ewoluowała nauka?

Działajmy i nie słuchajmy demotywujących niedowiarków!

Jeśli słyszymy, że czegoś nie da się zrobić, jeśli ktoś nas zniechęca do podjęcia wysiłku, warto pamiętać o tych owadach. Gdy mamy ciekawy pomysł lub ideę, to warto wysilić się, by ją urzeczywistnić. Niezależnie od wieku mamy szansę.

Warto podjąć naukę obcego języka, spróbować zbudować coś, co chodzi nam po głowie, poznać nowe osoby, podjąć się wolontariatu, wybrać się w daleką podróż, jeśli tylko finanse i stan zdrowia nam na to pozwalają. Nie warto tylko rezygnować. Mamy jedno życie i trzeba je wykorzystać.

Korzystasz z życia?

Zobacz także: Ten Polak był współpracownikiem Einsteina. Niezwykła historia Infelda

Każdy z nas może latać i wygrać mimo wszelkich trudności, mimo tego, co o nas mówią i mimo zniechęcania. Pamiętajmy, trzmiele, czy pszczoły, niezależnie od wielkości skrzydeł, latają i cieszą się życiem! Wiedzą, że jeśli będą próbować, to na pewno uda im się polecieć!

Autorzy badań wykazali, że pszczoła miodna charakteryzuje się dość niewielką amplitudą, ale dużą częstotliwością uderzeń skrzydłami. W ciągu sekundy jest tych uderzeń aż 230. Dodatkowo, pszczoła nie uderza skrzydłami w górę i w dół. Jej skrzydła poruszają się tak, jakby ich końcówki rysowały symbol nieskończoności. Te szybkie obroty skrzydeł generują dodatkową siłę nośną, a to kompensuje pszczołom mniejszą amplitudę ruchu skrzydłami – pisze „Kopalnia Wiedzy”.

Możesz też odwiedzić kanał CiekaWizja na YouTube, na którym Wiktor Niedzicki pokazuje, jak działa świat, prowadzi fascynujące rozmowy z ekspertami oraz prezentuje eksperymenty naukowe, które może wykonać każdy z nas.

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >