20 listopada. Imieniny, święta, urodziny gwiazd [20.11.2023] - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » 20 listopada. Imieniny, święta, urodziny gwiazd [20.11.2023]

20 listopada. Imieniny, święta, urodziny gwiazd [20.11.2023]

Dowiedzcie się, jakie typowe i nietypowe święta można dzisiaj obchodzić. Kto ma imieniny i urodziny 20 listopada? Tego dnia obchodzimy między innymi 80. rocznicę urodzin wielkiego pianisty z duetu Marek i Wacek – Marka Tomaszewskiego.

Wczoraj obchodziliśmy między innymi: Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec DzieciDzień Przedsiębiorczości KobietŚwiatowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych, Międzynarodowy Dzień Mężczyzn, Światowy Dzień Ubogich, a także Dzień Toalet. Sprawdź, co można celebrować dzisiaj, jeśli naprawdę się postaramy i głęboko poszperamy w kalendarzu.

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!

Kto dziś obchodzi imieniny i urodziny?

Imieniny obchodzą dzisiaj: Agapiusz, Ampelia, Ampeliusz, Edmund, Eustachy, Feliks, Fortunata, Grzegorz, Lubomir, Maksencja, Maria, Narzes, Oktawia, Oktawiusz, Rafał, Sędzimir, Sylwester, Sylwestra, Symplicjusz, Symplicy, Tespezjusz i Tespezy.

Dziś urodzili się: Marek Tomaszewski – polski pianista,  Bł. Alicja Kotowska – siostra zakonna, Maja Bohosiewicz – polska aktorka, Joe Biden – prezydent USA, a także Aleksander III Wielki – król Macedonii w latach 336-323 p.n.e.

Zobacz także: Quiz. Polskie gwiazdy PRL-u. Czy rozpoznasz je wyłącznie po jednej roli?

20 listopada – Urodziny Marka Tomaszewskiego

Marek Tomaszewski urodził się 20 listopada 1943 roku w Krakowie. Jest znanym, polskim pianistą i połówką fortepianowego duetu – Marek i Wacek. Współtworzył go ze swoim wieloletnim przyjacielem, Wacławem Kisielewskim. Mężczyźni poznali się w wieku 18 lat, w trakcie studiów w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie. Od 1963 roku koncertowali wspólnie w Polskim Radiu.

Po ukończeniu studiów Tomaszewski grał z Kisielewskim koncerty z polskimi, a także światowymi artystami: Violettą Villas, Ewą Demarczyk, Anną German, a także z Marlene Dietrich podczas jej koncertów w Polsce. Co więcej, muzycy koncertowali w wielu krajach Europy, wliczając kraje skandynawskie.

W 1986 roku w następstwie wypadku samochodowego zginął Wacław Kisielewski i duet Marek i Wacek przestał istnieć. Marek Tomaszewski ograniczył znacznie publiczne występy. Wraz z Michelem Prezmanem koncertował w duecie „Marek & Michel” i w 1988 roku nagrali wspólnie płytę „America”. W tym czasie przygotował także solowy album „Premiere” w studiu Polskiego Radia.

Obecnie Tomaszewski zamieszkuje malownicze Parmain pod Paryżem. Uczy tam gry na fortepianie w swojej szkole improwizacji i jazzu.

Zobacz także: To nie ona miała być Jagną w „Chłopach”. Emilia Krakowska ujawnia

Co świętujemy 20 listopada?

20 listopada obchodzimy Powszechny Dzień Dziecka. Święto to ustanowiła Organizacja Narodów Zjednoczonych w 1954 roku. Przyjęła je większość państw świata i jego obchody obejmują różne dni. W wielu krajach jest to 1 czerwca. Ciekawostkę może stanowić fakt, że Polska wyprzedziła ONZ, i Dzień Dziecka obchodzi od 1952 roku.

Niezależnie od daty dzień ten ma na celu promowanie na całym świecie wzajemnego zrozumienia pomiędzy dziećmi, a także przestrzeganie ich praw. Istotą obchodów jest również troska o ich właściwy rozwój. Co więcej, ważnym elementem obchodów jest zwrócenie uwagi na cierpienie najmłodszych. Na przestrzeni ostatnich dekad zawarto wiele międzynarodowych umów kierujących się wspólnym zjednoczeniem w staraniach o dobro dzieci. Najważniejsze z nich to Deklaracja Praw Dziecka z 1959 roku, a także podpisana w 1989 roku Konwencja o prawach dziecka. Choć jej sygnatariuszami są aż 193 kraje, miliony dzieci na świecie wciąż żyją w ubóstwie, spotykają się z dyskryminacją rasową, religijną, a także etniczną. Co więcej, nadal wykorzystuje się je do ciężkiej pracy, a nawet sprzedaje lub werbuje do uczestnictwa w konfliktach zbrojnych.

Nie oznacza to jednak, że Dzień Dziecka to smutne święto, wręcz przeciwnie – w Polsce 1 czerwca nie brakuje celebracji, zabaw i prezentów dla najmłodszych. A dzięki uśmiechom maluchów nawet dorośli stają się bardziej pogodni.

Zobacz także: Przepis na rozgrzewające kakao. Zimowe, korzenne delicje

Tego dnia obchodzimy ponadto Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Święto to upamiętnia uchwalenie Deklaracji Praw Dziecka w 1959 roku, a także Konwencji o Prawach Dziecka w 1989 roku. To dokumenty, których celem jest zapewnienie jak najlepszej ochrony i opieki najmłodszym.

Każdemu dziecku przysługują prawa dziecka tak samo, jak wszystkim dorosłym przysługują prawa człowieka. Nikt nie jest w stanie pozbawić dziecka tych praw. O ich powadze stanowi także Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej. Warto dodać, że nie kolidują, lecz uzupełniają się one z prawami dorosłych.

Zobacz także: Władysław Małachowski – Polak, który znany był bardziej pod obcobrzmiącym nazwiskiem

20 listopada – jakie święto niecodzienne?

20 listopada przypada w tym roku Dzień Uprzemysłowienia Afryki. Międzynarodowy Dzień Industrializacji Afryki został ustanowiony w 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Święto ma na celu zwrócenie uwagi międzynarodowych społeczności na konieczność podejmowania działań na rzecz uprzemysłowienia Afryki, aby nie pozostawała dłużej na marginesie świata.

Tego dnia obchodzony jest także Dzień Absurdu. Termin absurdu to pojęcie używane w stosunku do zdarzeń lub sytuacji, które są bardzo nierozsądne lub nonsensowne, wewnętrznie sprzeczne.

Słowo to wywodzi się z łacińskiego „absurdum”, co oznacza mniej więcej tyle, co „rozstrojony”, a więc irracjonalny. Łacińskie „surdus” oznacza „głuchy”, sugerując głupotę. W powszechnym użyciu absurd może być synonimem śmieszności i nonsensu. W specjalistycznym zastosowaniu absurd wiąże się ze skrajnościami w złym rozumowaniu lub bezcelowością rozumowania. Śmieszność wiąże się ze skrajnościami niestosownego zestawienia, śmiechu i kpiny, a nonsens jest związany z brakiem sensu.

Zobacz także: Dzień bez długów. Eksperci wyjaśniają, jak zadbać o finanse!

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >