Szukając niezwykłych Polaków, naukowców i wynalazców trafiłem na kolejną zadziwiającą postać. Zapamiętany pod niepolskim nazwiskiem, miał na swoim koncie wiele osiągnięć.
Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!
Daty i miejsca urodzenia i śmierci Władysława Małachowskiego nie są potwierdzone. Przyjmuje się, iż urodził się 26 maja 1837 r. w Macie koło Kobrynia (dzisiejsza Białoruś). Za datę jego śmierci uznaje się 7 października 1900 roku. Małachowski odszedł w Genewie w Szwajcarii. Polski naukowiec kończył w Petersburgu Instytut Korpusu Inżynierów Komunikacji. W 1863 roku przystąpił do powstania, a nawet wszedł w skład Rządu Narodowego w Wilnie. Tego carska policja nie mogła mu darować. Generał Murawjow wydał za nim list gończy i wyznaczył nagrodę w wysokości 10 tysięcy rubli. To była ogromna suma.
Posłuchaj podcastu Wiktora Niedzickiego:
Zobacz także: Połomski zaprojektował ten dom. Sprzedał go znanemu architektowi. „Ten budynek jest historią”
Zmiana nazwiska
Małachowski wraz z żoną zdobył fałszywy paszport wystawiony na nazwisko Warnenke. W Petersburgu wsiadł na angielski statek i osiadł w Londynie. Tu założył zakład fotograficzny. Pod nazwiskiem Leon Warnenke zajął się konstrukcjami fotograficznymi. W 1875 roku zbudował aparat fotograficzny wyposażony w kasetę na błonę zwojową pozwalającą zarejestrować 100 zdjęć. Ta konstrukcja wyprzedzała o 13 lat podobny wynalazek Georga Eastmana, twórcy Kodaka.
Zobacz także: Pierwsza mysz komputerowa obchodzi 53. urodziny. Nie zgadniecie, jak wyglądała
Przełom w dziedzinie fotografii
W swojej kamerze zastosował małe okienko w tylnej ściance, z pomarańczową szybką, przez którą można było odczytać kolejny numer klatki negatywu. Takie rozwiązanie wiele lat później stosowano w polskich aparatach „Druh” i „Start”. W 1881 r. Małachowski skonstruował kolejny model aparatu fotograficznego na błonę fotograficzną. Film wykorzystany w tym modelu był perforowany małymi otworkami w odstępach jednego zdjęcia.
Zobacz także: Kaszaloty uratują klimat? Powstanie pierwszy taki rezerwat
W 1880 r. opracował sensytometr do pomiarów czułości materiałów światłoczułych. W związku z posługiwaniem się na emigracji nazwiska Leon Warnerke przez wiele lat uznawany był mylnie za Rosjanina lub Węgra. Władysław Małachowski to kolejny niezwykły Polak.
Możesz też odwiedzić kanał CiekaWizja na YouTube, na którym Wiktor Niedzicki pokazuje, jak działa świat, prowadzi fascynujące rozmowy z ekspertami oraz prezentuje eksperymenty naukowe, które może wykonać każdy z nas.
Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!