Dowiedz się, jakie typowe i nietypowe święta można dzisiaj obchodzić oraz kto ma imieniny 15 marca. Wyjaśniamy, co można świętować tego dnia, jeśli tylko się bardzo chce.
Wczoraj obchodziliśmy między innymi: Dzień Motyli, Biały Dzień, Międzynarodowy Dzień Liczby Pi i Międzynarodowy Dzień Sprzeciwu Wobec Tam. Sprawdź, co można celebrować dzisiaj, jeśli naprawdę się postaramy i głęboko poszperamy w kalendarzu.
Kto dziś obchodzi imieniny?
Imieniny dzisiaj obchodzą: Gościmir, Heloiza, Klemens, Krzysztof, Leokrycja, Longin, Longina, Ludwika, Luiza, Matrona, Nikander, Nikandra, Placyd, Probus, Zachariasz i Zachary.
Zobacz: Kiedy jest prima aprilis? [Sprawdź!]
15 marca – jakie święto niecodzienne?
15 marca wypada Międzynarodowy Dzień Piekarzy i Cukierników. Tego dnia cukiernicy i piekarze mają swoje święto, ponieważ właśnie dziś są imieniny Klemensa. To właśnie św. Klemens jest patronem tych fachowców, bez których nie moglibyśmy jeść pysznego chleba, bułek, bagietek czy wszelkiego innego rodzaju pieczywa lub pysznych ciast. Teraz możemy uhonorować ich ciężką, codzienną pracę.
Zobacz: Dzień Dziadka w Polsce i na świecie
Poza tym:
- Co roku 15 marca przypada też Dzień Brutusa lub Idy Marcowe. Dziś wypadają Idy Marcowe – dzień, w którym Markus Junius Brutus wraz ze swoimi wspólnikami zasztyletował Juliusza Cezara. Słowo „Idy” wywodzi się z łacińskiego „idus”, oznaczającego środkowy dzień każdego miesiąca w starożytnym rzymskim kalendarzu. Brutus był generałem i protegowanym Cezara. I właśnie tego dnia – 15 marca 44 roku przed narodzeniem Chrystusa – Brutus i jego wspólnicy zamordowali władcę Rzymu. Spiskowcy przygotowywali zamach długo i starannie i ostatecznie zdecydowali się na atak podczas sesji rzymskiego Senatu. Cezar był ostrzegany i przeczuwał, że coś się szykuje, jednak spiskowcy przekonali go, by się pojawił. W kurii przy kamiennym teatrze został zaatakowany i zginął od kilkudziesięciu ciosów sztyletem. Jednym z zabójców był jego protegowany Brutus. Według legendy Cezar miał w trakcie ataku wykrzyknąć słynne słowa „I ty, Brutusie, przeciwko mnie?!”.
- Tego samego dnia jest Światowy Dzień Praw Konsumenta i Europejski Dzień Konsumenta. Światowy Dzień Praw Konsumenta powstał w celu uhonorowania przemówienia amerykańskiego prezydenta Johna F. Kennedy’ego, który 15 marca 1962 roku sformułował 4 podstawowe prawa konsumenta. Były to prawo do informacji, wyboru, bezpieczeństwa oraz reprezentacji. Od tamtej pory kwestia praw konsumenta stała się coraz ważniejsza w demokratycznych społeczeństwach i tak pozostało do dziś. W Polsce Światowy Dzień Konsumenta świętowany jest od 2000 roku. W Europie tego dnia świętuje się Europejski Dzień Konsumenta, które ma ten sam cel – uświadamianie konsumentom ich praw.
- 15 marca ma miejsce Dzień Domeny Internetowej. Gdyby jej nie było, to nie mogłabyś/mógłbyś przeczytać tego tekstu. Wszystko dlatego, że jest zamieszczony na określonej domenie internetowej – w tym przypadku Radiopogoda.pl. Jak możemy się dowiedzieć z domeny NASK.pl, w naszym kraju 7 na 10 domen internetowych ma końcówkę .pl. Pierwszą zarejestrowaną w Polsce domeną była istniejąca do dziś symbolics.com – zarejestrowano ją 15 marca 1985 roku i na pamiątkę tego wydarzenia świętujemy właśnie dziś. Obecnie według NASK co mniej więcej 40 sekund rejestrowana jest nowa domena z końcówką .pl.
Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!
Czytaj też:
- 14 marca: Dzień Motyli, Biały Dzień, Międzynarodowy Dzień Liczby Pi i Międzynarodowy Dzień Sprzeciwu Wobec Tam
- 13 marca: Dzień Kena, Światowy Dzień Drzemki w Pracy, Dzień Klejnotów i Dzień Psa-Weterana K-9
- 10 marca: Dzień Mężczyzn, Międzynarodowy Dzień Dud, Międzynarodowy Dzień Peruki i Dzień Mario
- 9 marca: Dzień Statystyki Polskiej, Światowy Dzień Nerek, Dzień Barbie i Dzień Miłośników Popcornu
- 8 marca: Dzień Kobiet, Dzień Rudych Osób, Dzień Retro Gier Wideo i Dzień Odkrywania Znaczenia Własnego Imienia
- 7 marca: Dzień Płatków Śniadaniowych, Dzień Aleksandra Grahama Bella, Dzień Skarpetkowej Małpy i Dzień Bibliotekarzy
- 6 marca: Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych, Światowy Dzień Tenisa, Dzień Czystego Stołu i Dzień Kazimierza Pułaskiego
- 3 marca: Światowy Dzień Modlitwy, Święto Dziewcząt, Międzynarodowy Dzień Głuchych i Międzynarodowy Dzień Pisarzy i Pisarek
- 2 marca: Dzień Dyskordii, Dzień Ciasta Z Kremem Bananowym, Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego Nastolatków i Dzień Staroci
- 1 marca: Światowy Dzień Obrony Cywilnej, Martenica, Dzień Walijskiego Corgi, Dzień Piegów i Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”