Dowiedz się, jakie typowe i nietypowe święta można dzisiaj obchodzić oraz kto ma imieniny 6 marca. Wyjaśniamy, co można świętować tego dnia, jeśli tylko się bardzo chce.
Wczoraj obchodziliśmy między innymi: Cinco de Marcho, Międzynarodowy Dzień Publicznych Danych, Dzień Wielu Osoboości i Dzień Narodowego Nakrycia Głowy w Kirgistanie. Sprawdź, co można celebrować dzisiaj, jeśli naprawdę się postaramy i głęboko poszperamy w kalendarzu.
Kto dziś obchodzi imieniny?
Imieniny dzisiaj obchodzą: Będzimysł, Biedrzysław, Cymbarka, Cyryl, Eugenia, Frydolin, Jordan, Jordana, Koleta, Konon, Róża i Wiktor.
6 marca – jakie święto niecodzienne?
6 marca wypada Dzień Kazimierza Pułaskiego. Świętowany hucznie w Stanach Zjednoczonych, dla których Kazimierz Pułaski również jest bohaterem narodowym. Kazimierz Michał Władysław Wiktor Pułaski herbu Ślepowron urodził się 4 (lub 6) marca 1745 roku. Był jednym z dowódców i marszałkiem konfederacji barskiej, a także generałem i bohaterem wojny USA o niepodległość. Amerykanie w uznaniu zasług nazywają go „ojcem amerykańskiej kawalerii”.
Poza tym:
- Co roku 6 marca przypada też Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych. Został ustanowiony 10 maja 2012 przez Parlament Europejski. Ma na celu uhonorowanie pamięci osób, które sprzeciwiały się reżimom totalitarnym i masowym zbrodniom w XX i XXI wieku oraz niosły pomoc potrzebującym, często z narażeniem własnego życia. To święto ma miejsce 6 marca, ponieważ właśnie tego dnia zmarł Mosze Bejski – inicjator Ogrodów Sprawiedliwych w Jerozolimie oraz współtwórca definicji „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. W ramach obchodów Dnia Pamięci o Sprawiedliwych, w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych organizowane są wystawy upamiętniające polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata jako grupę unikatową na tle narodów europejskich ze względu zarówno na to, że stanowili zbiorowość najliczniejszą, jak i na to że Polakom za pomoc Żydom groziła kara śmierci.
- Tego samego dnia jest Europejski Dzień Logopedy. Obchodzony jest we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej i ma na celu skłonienie rodziców i opiekunów do baczniejszego zwracania uwagi na to, czy ich dziecko lub podopieczny nie ma przypadkiem problemów z mówieniem a jeśli tak, to żeby zabrać go do specjalisty, który może mu pomóc. W naszym kraju często tego dnia organizowany jest Dzień Bezpłatnej Diagnozy Logopedycznej.
- 6 marca ma miejsce Światowy Dzień Tenisa. Coś dla fanów Igi Świątek, Huberta Hurkacza czy Magdy Linette. Kiedyś ta gra nazywała się „jeu de paume” (fr.: grą dłoni”) i była szczególnie popularna we Francji – jednym z pionierów tego sportu był tamtejszy król Ludwik X, więc korzenie gry sięgają XIII wieku. To francuski król nakazał zbudowanie pierwszego krytego kortu tenisowego przypominającego współczesne. Wkrótce gra zyskała uznanie również na pozostałych dworach królewskich w Europie. Sport ten nazwę „tenis” zyskał w XVI wieku, wraz z pojawieniem się rakiet. Pierwszy turniej tenisowy na trawie rozegrano w 1874 roku w angielskim Birmingham – na trzy lata przed pierwszym turniejem Wimbledonu. Reszta jest już sportową historią jednej z najpopularniejszych gir świata.
- W tym samym dniu jest Dzień Czystego Stołu. Utrzymanie porządku na stole wcale nie jest takie łatwe, o czym wiedzą zwłaszcza liczne rodziny. Jednak istnieje kilka sposobów na to, by sobie z tym wyzwaniem poradzić. Istnieją na przykład domowe sposoby na usunięcie plam na obrusie. A skoro można się pozbyć nawet śladów po winie, to inne stołowe wyzwania nie powinny być dla nas problemem.
Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!
Czytaj też:
- 3 marca: Światowy Dzień Modlitwy, Święto Dziewcząt, Międzynarodowy Dzień Głuchych i Międzynarodowy Dzień Pisarzy i Pisarek
- 2 marca: Dzień Dyskordii, Dzień Ciasta Z Kremem Bananowym, Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego Nastolatków i Dzień Staroci
- 1 marca: Światowy Dzień Obrony Cywilnej, Martenica, Dzień Walijskiego Corgi, Dzień Piegów i Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
- 28 lutego: Dzień Linusa Paulinga, Dzień Chorób Rzadkich, Dzień Kalevali i Dzień Kół i Opon Na Zamówienie
- 27 lutego: Dzień Retro, Światowy Dzień NGO, Dzień Pokemona i Międzynarodowy Dzień Niedźwiedzia Polarnego
- 24 lutego: Międzynarodowy Dzień Niechęci Do Kolendry, Dzień Sosu Tatarskiego, Dzień Twin Peaks i Dzień Szwedzkich Finów