Dzień Dziadka 2023
Strona główna » Dzień Dziadka w Polsce i na świecie

Dzień Dziadka w Polsce i na świecie

,

Dowiedz się, od kiedy świętujemy w Polsce Dzień Dziadka i w jakich dniach seniorzy są honorowani w innych krajach na świecie.

Dzień Dziadka pojawił się niemal dekadę po tym, jak zaczęto świętować Dzień Babci. Ta „nowsza” świecka tradycja ukształtowała się w latach 70. XX wieku.

Dzień Dziadka w Polsce

Inspiracją dla tego święta był obchodzony w USA Narodowy Dzień Dziadków. Wówczas Telewizja Polska ogłosiła konkurs na ustalenie jego daty. Początkowym pomysłem było umieszczenie go w kalendarzu w dniu 30 maja, czyli dniu urodzin Mieczysława Fogga. Ten pomysł jednak się nie przyjął i uznano, że naturalną datą będzie ta najbliższa Dnia Babci. Wkrótce więc zaczęto obchodzić Dzień Dziadka 22 stycznia – dzień po święcie babci. I to właśnie w ten dzień honorujemy naszych dziadków. W tym dniu zwyczajowo wnuczki wręczają swoim dziadkom własnoręcznie wykonane laurki, składają życzenia i – w miarę możliwości – spędzają z nimi miło czas.

Honorowanie dziadków na świecie

Amerykanie nie obchodzą oddzielnie Dnia Babci i Dnia Dziadka. Zamiast tego jest ustanowiony przez Kongres i prezydenta w 1978 roku Narodowy Dzień Dziadków, który przypada w pierwszą niedzielę po Święcie Pracy. W USA ten dzień doczekał się nawet swojego hymnu („Piosenka dla Babci i Dziadka”), który jest odśpiewywany na szkolnych uroczystościach. Takie samo święto (i w tym samym czasie) jest również w Kanadzie. Takie samo święto (i w tym samym czasie) jest również w Kanadzie.

W Holandii, tak jak w USA babcia i dziadek mają wspólne święto: Nationale Opa en Oma Dag, które obchodzone jest 4 czerwca. Jest to też bardzo „młode” święto – obchodzi się je od 2004 roku. W Australii również Dzień Babci i Dziadka są połączone – od 2010 roku świętuje się je w pierwszą niedzielę listopada. Również w Estonii od 20120 roku obchodzone jest połączone święto, które przypada na drugą niedzielę września.

Odpowiednik tego święta w Meksyku jest połączony ze świętem babci i nazywa się Dia de Abuelos (Święta Dziadków) i ma miejsce 28 sierpnia.

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!

Zobacz też:

O Dniu Dziadka

Kiedy jest Dzień Dziadka?

Dzień Dziadka 22 stycznia ma miejsce dzień po święcie babci. I to właśnie w ten dzień honorujemy naszych dziadków.

Kiedy jest Dzień Dziadka w Meksyku?

Odpowiednik tego święta w Meksyku jest połączony ze świętem babci i nazywa się Dia de Abuelos (Święta Dziadków) i ma miejsce 28 sierpnia.

Od kiedy świętujemy Dzień Dziadka?

Ta „nowsza” świecka tradycja ukształtowała się w Polsce w latach 70. XX wieku.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >