Zmarł podczas wykonywania Requiem Mozarta. Był wybitną postacią polskiej nauki - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Zmarł podczas wykonywania Requiem Mozarta. Był wybitną postacią polskiej nauki

Zmarł podczas wykonywania Requiem Mozarta. Był wybitną postacią polskiej nauki

Uczonego o którym dziś opowiem miałem zaszczyt i przyjemność poznać osobiście. Profesor interesował się muzyką, która była również moją pasją. Miał także świetny głos i dobrą dykcję. Podobno kiedyś był lektorem radiowym, choć nigdy tego nie sprawdziłem.

,

Wiktor Kemula urodził się w 1902 roku w Izmaile w delcie Dunaju. To niedaleko Morza Czarnego. Niestety, w dzieciństwie stracił oboje rodziców. Wychowywała go babka, która uczyła go języków i gry na fortepianie. Co jeszcze o nim wiemy i z czego zasłynął?

Posłuchaj audycji „Technicznie proste” Wiktora Niedzickiego:

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj wszystkich odcinków programu Wiktora Niedzickiego „Technicznie proste”

To Wiktor Kemula robił codziennie

W czasie I Wojny Światowej Ismail został zajęty przez armię rumuńską. Trzeba było się uczyć nowego języka. Mimo to nasz bohater szkołę średnią ukończył z wyróżnieniem. Otrzymał stypendium zagraniczne i rozpoczął studia na Uniwersytecie we Lwowie.

Niestety, ówczesna inflacja spowodowała, że stracił wszystkie pieniądze. Dorabiał, grając na fortepianie w kinie, podczas emisji niemych filmów. Codziennie.

Zobacz także: Starożytni uwielbiali luksus! Niewiarygodne, jak wyglądały ich łazienki

Kariera na uniwersytecie

Już na III roku został zastępcą asystenta. Był demonstratorem na wykładach z chemii nieorganicznej. W wieku 25 lat miał już doktorat, a gdy skończył 34 lata, otrzymał tytuł profesora. W 1939 roku miał objąć katedrę chemii nieorganicznej na Uniwersytecie Warszawskim.

Niestety, wybuchła wojna. Profesor Kemula pozostał we Lwowie. W czasie okupacji pracował w fabryce cukierków.

Zobacz także: To zauważył 130 lat temu. Maria Skłodowska-Curie dokładnie zbadała

Natychmiast po wyzwoleniu został profesorem na Uniwersytecie Warszawskim. Przyczynił się do rozwoju chemii elektroanalitycznej i spektroskopii. Uważany za twórcę polskiej szkoły polarografii. Ze względu na poglądy ówczesna cenzura nie pozwalała na popularyzację jego postaci w środkach masowego przekazu.

Profesor poza znajomością ośmiu języków był znakomitym eksperymentatorem, wykonywał aparaturę chemiczną ze szkła, reperował stare zegarki i pasjonował się automobilizmem. Jak wspomniałem, profesor Kemula był miłośnikiem muzyki poważnej. Zmarł 17 października 1985 roku, podczas wykonywania Requiem Mozarta w warszawskim kościele św. Krzyża.

Możesz też odwiedzić kanał CiekaWizja na YouTube, na którym Wiktor Niedzicki pokazuje, jak działa świat, prowadzi fascynujące rozmowy z ekspertami oraz prezentuje eksperymenty naukowe, które może wykonać każdy z nas.

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >