advert 0:
advert:
device 1:all
device 2:all
advert final:

Starożytni uwielbiali luksus! Niewiarygodne, jak wyglądały ich łazienki

2 min. czytania
18.10.2023 12:58
Zareaguj Reakcja
Żyjemy w luksusie. W każdym razie duża część z nas. Woda ciepła i zimna, prąd elektryczny, czasami gaz, centralne ogrzewanie. To osiągnięcia XX wieku. Na pewno?
|
fot. Starożytni uwielbiali luksus! Niewiarygodne, jak wyglądały ich łazienki, źródło: Pixabay

Już starożytni… tak! Już starożytni znali wiele rozwiązań technicznych, z których my jesteśmy dumni. Oczywiście, nie było prądu elektrycznego, ale ludzie, zwłaszcza ci bogatsi mogli żyć wygodnie.

Posłuchaj audycji „Technicznie proste” Wiktora Niedzickiego:

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj wszystkich odcinków programu Wiktora Niedzickiego „Technicznie proste”

 

Pierwsze toalety powstały prawdopodobnie około 4500 lat temu w Mohendżo Daro tam, gdzie obecnie jest Pakistan. Były to miejsca siedzące, a nieczystości usuwano za pomocą wody, którą odprowadzał system podobny do dzisiejszych wodociągów.

W czasach przed naszą erą ustępy pojawiły się również w Chinach, Babilonie, Egipcie i na Krecie. Tak można przeczytać w Wikipedii. Odnaleziono także pozostałości podziemnych miast, w których również były toalety.

Zobacz także: To zauważył 130 lat temu. Maria Skłodowska-Curie dokładnie zbadała

Niezwykłe łazienki starożytnych

Starożytni lubili się myć i kąpać. W bardzo bogatych domach istniały zatem łazienki wyposażone w wanny wypełniane ciepłą wodą. W miastach były łaźnie publiczne. To z takiej łaźni wybiegł nago Archimedes, krzycząc sławne „Heureka”, czyli „Odkryłem”

Ponieważ zimą nawet w starożytnym Rzymie lub Grecji bywało dość chłodno, łaźnie i prywatne łazienki miały ogrzewanie podłogowe. W niektórych miejscach w ścianach instalowano pionowe kanały grzewcze. O wspaniałych łaźniach budowanych przez cesarzy rzymskich z pewnością słyszeli wszyscy.

Zobacz także: Wielkie taśmy i dmuchawy. Tak wygląda segregacja śmieci!

Takie termy mogły pomieścić jednocześnie nawet 3 tysiące osób. Były to naprawdę wspaniałe budowle ozdobione rzeźbami i mozaikami. A woda? Płynęła do miast wspaniałymi akweduktami.

Oglądaj

Możemy być dumni z osiągnięć XX wieku. Warto jednak pamiętać, że już tysiące lat temu stosowano technicznie dość proste, ale skuteczne rozwiązania, które zapewniały ludziom wygodne życie. Starożytni byli wspaniali i sprytni, by dogodzić swojemu ciału!

Możesz też odwiedzić kanał CiekaWizja na YouTube, na którym Wiktor Niedzicki pokazuje, jak działa świat, prowadzi fascynujące rozmowy z ekspertami oraz prezentuje eksperymenty naukowe, które może wykonać każdy z nas.