Wielkie taśmy i dmuchawy. Tak wygląda segregacja śmieci! - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Wielkie taśmy i dmuchawy. Tak wygląda segregacja śmieci!

Wielkie taśmy i dmuchawy. Tak wygląda segregacja śmieci!

Może warto uchylić rąbka tajemnicy?Wbrew pozorom w „Radiu Pogoda” też produkujemy śmieci. Jakieś papiery, resztki jedzenia, butelki po napojach i tak dalej. Te śmieci starannie segregujemy. Dlaczego?

,

W radiu powstaje niewiele śmieci. Znacznie więcej wyrzucamy z naszych domów. Zużyte opakowania z tworzyw sztucznych, gazety i pudełka z kartonu, szkło opakowaniowe, resztki warzyw i owoców. Wiemy, że należy je segregować. To alfabet kulturalnego człowieka.

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!

Posłuchaj audycji „Technicznie proste” Wiktora Niedzickiego:

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj wszystkich odcinków programu Wiktora Niedzickiego „Technicznie proste”

Dlaczego segregacja jest tak ważna?

Nie zawsze pamiętamy o tym, że to, co dla jednego jest śmieciem, dla drugiego jest cennym surowcem. A surowce nie mogą być zmieszane, ponieważ utrudniałoby to ich dalsze przetwarzanie. Miałem okazję zwiedzać sortownię odpadów. To ogromna fabryka. Dookoła wiją się dziesiątki przenośników taśmowych, a całą pracą sterują komputery.

Zobacz także: O tych uczonych mówili w szkole. Prawda o Galileo jest jednak inna!

Samochód, który przywiózł zawartość np. kontenerów z tworzywami sztucznymi, wysypuje je na pierwszą taśmę. Na niej następuje wstępna segregacja. Światło o odpowiedniej długości fali oświetla taśmę.

Jeśli fotokomórka zarejestruje plastik, który powinien trafić na drugą linię, włączają się niewielkie dmuchawy, które przerzucają plastikowy przedmiot na drugą taśmę.

Zobacz także: Związek wodoru i tlenu, czyli woda. O jej właściwościach mówi Wiktor Niedzicki w „Technicznie proste”

Tak wygląda segregacja śmieci

Takich miejsc, w których automatycznie segregowane są poszczególne rodzaje tworzyw, jest wiele. Dopiero te przedmioty, których automaty nie mogły zidentyfikować, trafiają na stanowisko, gdzie kilka osób w mgnieniu oka rozpoznaje co to za materiał.

Zobacz także: Chciał być dziennikarzem, a trafił na medycynę. Zbigniew Religa był wybitnym lekarzem

Posegregowane przedmioty są przewożone do odpowiednich komór. Tam formuje się z nich duże kostki. W takiej postaci zostaną przetransportowane do zakładów, które wytworzą nowe butelki i inne opakowania. Dobra segregacja w domu to lepsza praca sortowni i dobra jakość produktów, które trafią… do naszego domu.

Możesz też odwiedzić kanał CiekaWizja na YouTube, na którym Wiktor Niedzicki pokazuje, jak działa świat, prowadzi fascynujące rozmowy z ekspertami oraz prezentuje eksperymenty naukowe, które może wykonać każdy z nas.

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >