O tych uczonych mówili w szkole. Prawda o Galileo jest jednak inna! - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » O tych uczonych mówili w szkole. Prawda o Galileo jest jednak inna!

O tych uczonych mówili w szkole. Prawda o Galileo jest jednak inna!

Za naszą wschodnią granicą trwa wojna. To jest straszne. Jednocześnie na całym świecie w instytutach, laboratoriach i w przemyśle trwają prace nad nowymi materiałami i technologiami. Te nowe opracowania trafią kiedyś… do naszych domów.

,

Od czasów starożytnych wygrywali ci, którzy zastosowali nowsze rozwiązania i technologie. Uczeni, o których uczyliśmy się w szkole, pracowali dla armii swoich krajów.

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!

Archimedes podczas oblężenia Syrakuz przez Rzymian projektował pomysłowe machiny, które niszczyły okręty najeźdźców. Część rozwiązań wielkiego Greka była wykorzystywana na budowach do późnego średniowiecza.

Posłuchaj audycji „Technicznie proste” Wiktora Niedzickiego:

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj wszystkich odcinków programu Wiktora Niedzickiego „Technicznie proste”

To dlatego Galileo stworzył teleskop

W 1609 roku powstała pierwsza luneta. Dowiedział się o niej Galileo Galilei i skonstruował swój lepszy przyrząd – teleskop. Zachwalał go, że „pozwoli zauważyć żagle i okręty nieprzyjaciela dwie godziny wcześniej nim wróg dostrzeże Wenecjan.”. Choć w szkole uczyliśmy się o odkryciach na niebie, Galileo jego obserwacje zostawił na później.

Zobacz także: Każdy ma w domu laboratorium! O prawach fizyki w kuchni opowiada Wiktor Niedzicki w „Technicznie proste”

Traktat o powietrzu

W XVIII wieku angielski uczony Joseph Priestley zajmował się powietrzem. Napisał o nim traktat. Między innymi zauważył, że woda nasycona dwutlenkiem węgla smakuje lepiej. Wydaje się świeższa. Jego pomysł rozwinął i… opatentował Johann Jacob Schweppe. A chodziło o smak wody na statkach i okrętach wypływających w długie rejsy.

Ponieważ dwutlenek węgla otrzymywano z sody i kwasu, zyskała ona nazwę wody sodowej. Dziś napoje gazowane pijemy często, choć ponoć nie jest to zdrowe.

Zobacz także: Co robić ze zużytymi bateriami? Podpowiada Wiktor Niedzicki w „Technicznie proste”

Większość z nas korzysta z nawigacji satelitarnej. To wyrafinowane rozwiązanie powstało na potrzeby armii. Chodziło o ułatwienie orientacji w terenie i zwiększenie celności pocisków. Dziś taką aplikację mamy w każdym smartfonie. Takich przykładów jest wiele, a za kilkanaście lat będziemy kupowali nowe produkty powstałe w wyniku prac dla armii.

Możesz też odwiedzić kanał CiekaWizja na YouTube, na którym Wiktor Niedzicki pokazuje, jak działa świat, prowadzi fascynujące rozmowy z ekspertami oraz prezentuje eksperymenty naukowe, które może wykonać każdy z nas.

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >