Chciał być dziennikarzem, a trafił na medycynę. Zbigniew Religa był wybitnym lekarzem - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Chciał być dziennikarzem, a trafił na medycynę. Zbigniew Religa był wybitnym lekarzem

Chciał być dziennikarzem, a trafił na medycynę. Zbigniew Religa był wybitnym lekarzem

Kolejnego bohatera moich opowieści miałem zaszczyt i przyjemność poznać osobiście. Parę razy nagrywałem z jego udziałem programy telewizyjne „Laboratorium”. A był to wówczas profesor światowej sławy. Kilka lat temu powstała książka i film „Bogowie”. I tak był postrzegany.

Profesor Zbigniew Religa był postacią nietuzinkową. Chciał być dziennikarzem, ale trafił na studia medyczne. Po zdobyciu kolejnych stopni naukowych oraz stażach zagranicznych od 1984 kierował Kliniką Kardiochirurgii Wojewódzkiego Ośrodka Kardiologii w Zabrzu.

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!

Posłuchaj audycji „Technicznie proste” Wiktora Niedzickiego:

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj wszystkich odcinków programu Wiktora Niedzickiego „Technicznie proste”

Pierwsza operacja na sercu

W 1991 powołał i został prezesem rady Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii. Profesor Religa zachęcił mnie do odwiedzenia z kamerą tamtejszej pracowni sztucznego serca. Potem sam demonstrował to polskie sztuczne serce na pacjentach w Instytucie Kardiologii.

Zobacz także: O tych uczonych mówili w szkole. Prawda o Galileo jest jednak inna!

W Klinice Kardiochirurgii Wojewódzkiego Ośrodka Kardiologii (obecnie Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu) 15 sierpnia 1985 przeprowadził pierwszą operację na sercu.

5 listopada tego samego roku zespół lekarzy pod jego kierownictwem przeprowadził tam pierwszy udany zabieg przeszczepienia serca w Polsce. Potem były kolejne operacje. Kilka lat później miałem szczęście rozmawiać z pacjentami Profesora, którzy dostali nowe serca i mogli wrócić do normalnego życia.

Zobacz także: Związek wodoru i tlenu, czyli woda. O jej właściwościach mówi Wiktor Niedzicki w „Technicznie proste”

Fotografia roku, a na niej Zbigniew Religa

W 1987 po jednej z kolejnych operacji przeszczepu serca Zbigniew Religa znalazł się na zdjęciu wykonanym dla magazynu „National Geographic”, które zostało fotografią tego roku w tym piśmie oraz znalazło się wśród 100 najlepszych zdjęć „NG”.

Na zdjęciu Zbigniew Religa siedzi wyczerpany przy stole operacyjnym, na którym leży zoperowany przez niego pacjent. W tle widać asystenta, który ze zmęczenia śpi na podłodze w kącie sali. Niezapomniany widok.

Zobacz także: Co robić ze zużytymi bateriami? Podpowiada Wiktor Niedzicki w „Technicznie proste”

Profesor Zbigniew Religa był także politykiem, działaczem na rzecz rozwoju medycyny i kibicem sportowym. Kolejna, niezwykła postać, którą miałem okazję poznać.

Możesz też odwiedzić kanał CiekaWizja na YouTube, na którym Wiktor Niedzicki pokazuje, jak działa świat, prowadzi fascynujące rozmowy z ekspertami oraz prezentuje eksperymenty naukowe, które może wykonać każdy z nas.

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >