Profesor Zbigniew Religa był postacią nietuzinkową. Chciał być dziennikarzem, ale trafił na studia medyczne. Po zdobyciu kolejnych stopni naukowych oraz stażach zagranicznych od 1984 kierował Kliniką Kardiochirurgii Wojewódzkiego Ośrodka Kardiologii w Zabrzu.
Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!
Posłuchaj audycji „Technicznie proste” Wiktora Niedzickiego:
Pierwsza operacja na sercu
W 1991 powołał i został prezesem rady Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii. Profesor Religa zachęcił mnie do odwiedzenia z kamerą tamtejszej pracowni sztucznego serca. Potem sam demonstrował to polskie sztuczne serce na pacjentach w Instytucie Kardiologii.
Zobacz także: O tych uczonych mówili w szkole. Prawda o Galileo jest jednak inna!
W Klinice Kardiochirurgii Wojewódzkiego Ośrodka Kardiologii (obecnie Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu) 15 sierpnia 1985 przeprowadził pierwszą operację na sercu.
5 listopada tego samego roku zespół lekarzy pod jego kierownictwem przeprowadził tam pierwszy udany zabieg przeszczepienia serca w Polsce. Potem były kolejne operacje. Kilka lat później miałem szczęście rozmawiać z pacjentami Profesora, którzy dostali nowe serca i mogli wrócić do normalnego życia.
Zobacz także: Związek wodoru i tlenu, czyli woda. O jej właściwościach mówi Wiktor Niedzicki w „Technicznie proste”
Fotografia roku, a na niej Zbigniew Religa
W 1987 po jednej z kolejnych operacji przeszczepu serca Zbigniew Religa znalazł się na zdjęciu wykonanym dla magazynu „National Geographic”, które zostało fotografią tego roku w tym piśmie oraz znalazło się wśród 100 najlepszych zdjęć „NG”.
Na zdjęciu Zbigniew Religa siedzi wyczerpany przy stole operacyjnym, na którym leży zoperowany przez niego pacjent. W tle widać asystenta, który ze zmęczenia śpi na podłodze w kącie sali. Niezapomniany widok.
Zobacz także: Co robić ze zużytymi bateriami? Podpowiada Wiktor Niedzicki w „Technicznie proste”
Profesor Zbigniew Religa był także politykiem, działaczem na rzecz rozwoju medycyny i kibicem sportowym. Kolejna, niezwykła postać, którą miałem okazję poznać.
Możesz też odwiedzić kanał CiekaWizja na YouTube, na którym Wiktor Niedzicki pokazuje, jak działa świat, prowadzi fascynujące rozmowy z ekspertami oraz prezentuje eksperymenty naukowe, które może wykonać każdy z nas.
Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!