Wyjazd do Turcji bez paszportu - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Wyjazd do Turcji bez paszportu

Wyjazd do Turcji bez paszportu

,

Od 19 kwietnia tego roku obywatele polscy mogą wjeżdżać do Turcji na dowód osobisty. Sprawdź, kiedy możliwy jest wyjazd do Turcji bez paszportu i o czym trzeba pamiętać, wybierając się do tego kraju.

Obywatele Polski mogą wjechać do Turcji z paszportem, paszportem tymczasowym lub dowodem osobistym.

Do Turcji bez paszportu – kiedy wystarczy dowód osobisty?

Dowód osobisty jest wystarczającym dokumentem umożliwiającym wjazd do Turcji, ale wyłącznie w celach turystycznych i tranzytowych. Pobyt może trwać nie dłużej niż 90 dnia w okresie 180 dni.

Czy jest potrzebna wiza?

Obywatele Rzeczpospolitej Polskiej, którzy podróżują do Turcji turystycznie na okres do 90 dni, nie muszą mieć wiz. Osoby, które udają się do Turcji w celach innych niż turystyczne, powinny skontaktować się wcześniej z Ambasadą Turcji w Warszawie.

O czym trzeba pamiętać przed wyjazdem do Turcji?

Trzeba pamiętać, że paszport musi być ważny co najmniej 60 dni dłużej niż dozwolony okres pobytu bezwizowego. Oznacza to, że paszport w okresie pobytu bezwizowego powinien być ważny jeszcze przez minimum 150 dni, licząc od dnia pierwszego wjazdu do Turcji.

Podróż do Turcji – osoby zaszczepione na COVID

W Turcji za zaszczepione uważane są osoby, które otrzymały szczepionki certyfikowane w Unii Europejskiej (Pfizer, Moderna, Astra Zeneca i Johnson&Johnson) lub Sinovac. Od pełnego zaszczepienia musi upłynąć przynajmniej 14 dni. Przedstawiane na granicy świadectwa szczepień/paszporty covidowe powinny być w języku angielskim lub tureckim.

Od osób w pełni zaszczepionych nie wymaga się wykonywania testu przed przyjazdem. W szczególnych przypadkach – jeśli u osoby podróżującej występują objawy chorobowe, np. kaszel czy podwyższona temperatura itp. – może ona zostać poddana testowi PCR na lotnisku.

Wjazd do Turcji – osoby niezaszczepione na COVID

Osoby niezaszczepione są zobowiązane do okazania negatywnego wyniku testu PCR wykonanego na maksymalnie 72-godziny przed przylotem. Akceptowane są również testy RNA i kwasów nukleinowych, wykonane na 48 godzin przed wjazdem.

Niezaszczepione osoby wjeżdżające do Turcji mogą zostać poddane testowi PCR na przejściu granicznym. Po pobraniu próbek podróżni mogą udać się do miejsca docelowego, ale w przypadku pozytywnego wyniku testu, zostaną poddani leczeniu zgodnie z wytycznymi tureckiego ministerstwa zdrowia.

Osoby, które otrzymały pozytywny wynik testu oraz osoby które miały bliski kontakt z osobami zakażonymi, zostaną poddane kwarantannie przez okres 14 dni we wskazanym przez siebie miejscu pobytu.

Przeczytaj też:

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >