Majówka to czas, w którym możemy zaplanować kilkudniowy wyjazd. Sprawdź, gdzie wyjechać za granicę i nie wydać fortuny.
Kiedy wypada majówka 2022?
Majówka łączy dwa święta: 1 i 3 maja. To “święto” ruchome, a od tego, kiedy majówka wypada zależy, jak długo będzie trwał nasz majowy weekend. W tym roku 1 maja wypada w niedzielę, a 3 we wtorek. Oznacza to, że za 1 maja pracownikom nie przysługuje dodatkowym dzień wolny, bo przysługuje on tylko, kiedy święto wypada w sobotę. Jeśli weźmiemy wolne 2 maja (wtorek) nasza majówka trwać będzie aż 4 dni: od 30 kwietnia do 3 maja. A jeśli przedłużymy urlop do piątku 6 maja, to mamy wolnych 9 dni pod rząd tracąc z wymiaru urlopu tylko 4 dni.
Majówka na Słowacji
Jeśli lubimy górskie wycieczki, warto spojrzeć na naszych południowych sąsiadów. Dni wolne od pracy wypadają tam 1 i 8 maja, a to oznacza, że w tym roku nie ma tam praktycznie majówki. W związku z tym pensjonaty, hotele i inne miejsca noclegowe mogą być bardziej dostępne i tańsze niż u nas, a atrakcji nie zabraknie. „Słowacki Raj” to kraina pełna wąwozów i stromych skalistych spadów świetnie przystosowanych dla turystów. Moski, schody i zabezpieczenia sprawią, że chodzi się tam bezpiecznie. Tatrzańska Łomnica, Jezioro Szczyrbskie, Demianowska Jaskinia Wolności to coś dla tych, którzy lubią wędrówki. Dla dzieci Słowacja oferuje Krainę Świstaka – park rozrywki pełen zabaw edukacyjnych i wodnych szaleństw, jest też słynny aquapark Tatralandia oraz Beszeniowa z jej leczniczymi źródłami. Słowacja to strefa euro, na autostradach wykupuje się winiety,
Praga na majówkę
Jeśli mamy 4 dni wolnego, to idealny czas, żeby zwiedzić Złotą Pragę. Można tam dojechać pociągiem, autem lub polecieć samolotem. Im bliżej centrum tym noclegi są droższe, dlatego warto rozejrzeć się za kwaterą nieco dalej, ale w pobliżu prężnie działającego metra. W Czechach nie ma święta 3 maja, w niedzielę również zrobimy zakupy, choć sklepy mogą być otwarte nieco krócej. W Pradze obowiązkowe punkty to Hradczany, Most Karola, Stare Miasto, Josefov – dzielnica żydowska, Prochowa Brama, Zegar Astronomiczny. Warto zajrzeć na Plac Wacława, gdzie toczy się życie kulturalne. Koniecznie trzeba spróbować czeskich knedlików, smażonego sera no i oczywiście czeskiego piwa. Walutą Czech jest korona czeska.
Berlin
To idealne miasto na majówkę – obejrzenie wszystkich atrakcji zajmie nam akurat 4 dni. Dojedziemy tam pociągiem lub autem, samoloty to nieco droższa opcja chyba, że trafimy na promocję. W mieście działa metro, a noclegi są do wyboru w najróżniejszych cenach. Wiele atrakcji w Berlinie jest darmowych, a muzea mają darmowe dni albo godziny – warto to sprawdzić przed wyjazdem. Tym bardziej, że czasem na takie niskobudżetowe zwiedzanie trzeba się zapisać. W ten sposób możemy zwiedzić kopułę i taras na dachu Reichstagu, Muzeum Miejskiej Sztuki Współczesnej, Akademia Sztuk jest bezpłatna we wtorki od godziny 15:00 do 19, więc na majówkę jeszcze się załapiemy. We wtorki w Filharmonii Berlińskiej o 13 stej można posłuchać darmowych koncertów. Dla dzieci muzea mają specjalną ofertę, są też muzea dla dzieci, atrakcją będą też dwa ogrody zoologiczne. W Niemczech 3 maja jest dniem pracującym, sklepy nie działają w niedziele, a walutą jest euro.
Majówka w Budapeszcie
W Budapeszcie pogoda powinna być lepsza niż u nas. Dojedziemy tam pociągiem, autem lub dolecimy samolotem. Dobrym wyjściem są kuszetki – przesypiamy podróż w pociągu i możemy od rana zacząć zwiedzanie. Miasto jest piękne i oferuje wiele darmowych atrakcji: Most Łańcuchowy, Promenadę Naddunajską wpisaną na listę UNESCO, dziedziniec Zamku Królewskiego. Na atrakcje płatne warto zapisywać się przez internet, wtedy bilety są tańsze i unikamy stania w kolejkach. W mieście jest wiele pięknych choć czasem zaniedbanych budynków, placów i pomników. Dzieci do 6 lat mają bezpłatny wstęp do muzeów. Warto zapłacić za odwiedzenie zabytkowych łaźni termalnych. Tu opłaca się zakupić bilet całodniowy, są 4 takie obiekty w Budapeszcie. W mieście zrobimy zakupy w niedziele, choć nie we wszystkich sklepach. 3 maja jest normalnym dniem, walutą obowiązującą jest forint.
Długi weekend w Dreźnie.
Miasto nazywane jest Florencją Północy i coś w tym jest. Dużo zadbanych terenów zielonych i przede wszystkim barokowe budowle nadają Dreznu charakteru, a dłuższy weekend pozwoli na odwiedzenie Szwajcarii Saksońskiej. W mieście jest około 40 muzeów, Pałac Zwinger, Zamek Rezydencyjny, Frauenkirche. Większość atrakcji znajduje się w okolicy Starego Miasta, skąd w kwadrans dojedziemy do alternatywnej i kolorowej dzielnicy Neustadt. Jeśli kochamy zwiedzać muzea, warto wykupić Kartę Muzealną, wyjdzie taniej niż pojedyncze bilety. Po mieście można poruszać się komunikacją miejską lub rowerami. Miasto obejrzymy w 2 dni, w pozostałym czasie warto wybrać się do leżącej 50 km dalej Szwajcarii Saksońskiej. To malownicze równiny na których znajdują się nie mniej piękne skaliste góry pięknie uformowane przez erozję. Pamiętajmy – w Dreźnie w niedziele sklepy są zamknięte, 3 maja jest normlanym dniem, a obowiązującą walutą jest euro.
ZOBACZ TEŻ: