Waloryzacja emerytur w 2023 roku będzie rekordowa - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Waloryzacja emerytur w 2023 roku będzie rekordowa

Waloryzacja emerytur w 2023 roku będzie rekordowa

Galopująca inflacja powoduje, że w przyszłym roku emeryci mogą spodziewać się rekordowej waloryzacji emerytur. Specjaliści wyliczają, że w marcu 2023 roku średnia emerytura wzrośnie o przeszło 300 zł.

W kwietniu inflacja rok do roku wyniosła 12,3 proc, ale eksperci zgodnie twierdzą, że do jej szczytu jeszcze daleka droga, i przewidują, że jeszcze latem może przekroczyć 15 proc. Przypomnijmy, że po ostatniej waloryzacji emerytur w marcu 2022 roku świadczenia wzrosły o 7 proc., ponieważ wskaźnik waloryzacji wyniósł 107 proc.

Waloryzacja emerytur – jak liczony jest wskaźnik waloryzacji

Waloryzacja emerytur ma charakter cenowo-płacowy, czyli o wzroście świadczeń decyduje wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych oraz realny wzrost przeciętnego wynagrodzenia. Wskaźnik waloryzacji liczony jest jako średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym. W wyniku waloryzacji realna wartość emerytur powinna pozostać na niezmienionym poziomie.

Waloryzacja emerytur w 2023 roku – ok. 12,4 proc.

„Gazeta Wyborcza” poprosiła o opinię na temat przyszłorocznej waloryzacji emerytur prezesa Instytutu Emerytalnego. Dr Antoni Kolek stwierdził, że w przyszłym roku powinniśmy spodziewać się waloryzacji na poziomie około 12,4 proc.

„Patrząc na dane o inflacji, trzeba się spodziewać nieco ponad 12 proc. średniorocznej. Inflacja emerycka może być nieco niższa, ale niewiele, zatem do obliczenia waloryzacji trzeba wziąć 12 proc. Realny wzrost wynagrodzeń będzie z kolei niski, bo skonsumuje go inflacja. Wyniesie więc ok. 2 proc.” – wyjaśnił „Gazecie Wyborczej” dr Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego.

Zbliżoną prognozę dziennikarze „Wyborczej” uzyskali od dr. Łukasza Wacławika z Wydziału Zarządzania krakowskiej AGH, który przewiduje, że waloryzacja przekroczy 12,3-12,4 proc. Ekspert zastrzegł jednak, że jest to scenariusz pozytywny, gdy inflacja średnioroczna wyniesie ok. 12 proc.

Przy takich założeniach, gdyby wskaźnik waloryzacji wyniósł 112,4 proc, wysokość emerytur w marcu 2023 wzrosłaby o 12,4 proc. Oznaczałoby to zwiększenie emerytury minimalnej, która od marca 2022 roku wynosi 1338,44 brutto, o 165,97 zł do 1504,41 zł. Średnia emerytura, która dziś wynosi 2600 zł brutto, wzrosłaby o 322,4 zł.

Przeczytaj też:

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >