Inflacja w Polsce – ile wynosi obecnie i jakiej można się spodziewać w 2022 roku? - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Inflacja w Polsce – ile wynosi obecnie i jakiej można się spodziewać w 2022 roku?

Inflacja w Polsce – ile wynosi obecnie i jakiej można się spodziewać w 2022 roku?

Dowiedz się, jaki poziom inflacji zanotowano w grudniu 2021 roku. Sprawdź, o ile wzrosły ceny żywności i paliw i jaki jest prognozowany poziom inflacji w 2022 roku.

Inflacja w grudniu 2021

Inflacja, a wraz z nią wzrost cen coraz bardziej dają się nam we znaki. Główny Urząd Statystyczny ogłosił w piątek, że inflacja w grudniu 2021 roku – w porównaniu z analogicznym miesiącem 2020 roku – wyniosła 8,6% (czyli wskaźnik cen wyniósł 108,6). Oznacza to wzrost w stosunku do poprzedniego miesiąca, czyli listopada (w którym inflacja wyniosła 7,8%): ceny wzrosły o 0,9%.

O ile podrożała żywność?

Jak wynika z danych GUS, żywność w ujęciu miesiąc do miesiąca zdrożała aż o 2,1%, nośniki energii – o 0,8% zaś paliwa o 0,2%. Jak napisali na profilu na Twitterze analitycy banku Pekao, w najbliższych miesiącach rozwiązania zawarte w tarczach antyinflacyjnych powinny zmniejszyć nieco wzrost inflacji, jednak według nich „bardzo możliwe jest, że inflacja w 2023 [roku] nie spadnie w stosunku do 2022 [roku]”. Według specjalistów z banku grudniowy wzrost cen żywności jest „zdecydowanie rekordowy”.

Jakiej inflacji powinniśmy się spodziewać w 2022 roku?

Według ekonomistów to właśnie rosnące ceny żywności, a także energii, będą napędzać inflację w 2022 roku. W pierwszym kwartale tego roku zapobiec gwałtownemu wzrostowi cen ma zapobiec niższa akcyza na paliwo (weszła ona w życie 20 grudnia) oraz zapowiadana obniżka VAT na paliwa z 23% do poziomu 8%.

Według wstępnych prognoz Narodowego Banku Polskiego średnioroczna inflacja w 2022 roku ma wynieść 7,6%, z maksymalnym poziomem 8,3% w grudniu i stopniowo obniżać się do poziomu 6,2% w grudniu 2023 roku. Jednak są to tylko wstępne przewidywania i te prognozy mogą się jeszcze zmienić.

Zobacz też:

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >