To ona wcieliła się w "Prześliczną wiolonczelistkę". Ewy Szykulskiej nie da się zapomnieć - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » To ona wcieliła się w „Prześliczną wiolonczelistkę”. Ewy Szykulskiej nie da się zapomnieć

To ona wcieliła się w „Prześliczną wiolonczelistkę”. Ewy Szykulskiej nie da się zapomnieć

Jest jedną z najlepszych polskich aktorek, która na ekranie dała się poznać zarówno jako piękna, uwodzicielska kokietka, jak i… odpychająca szkarada. Ewa Szykulska obchodzi dziś 74 urodziny. Z jakich ról ją pamiętamy?

Ewa Szykulska urodziła się w Warszawie 11 września 1949 roku. Jest absolwentką XLIV Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Banacha oraz Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Jako nastolatka mierzyła się z kompleksami związanymi z zachrypniętym, niskim głosem i chłopięcym wyglądem – aspirująca aktorka martwiła się, że te cechy przeszkodzą jej w rozwijaniu wymarzonej kariery. Na szczęście jej obawy się nie sprawdziły.

Zobacz także: Mira Kubasińska była królową polskiego bluesa. To ona śpiewała „Poszłabym za tobą”

Ewa Szykulska na scenach teatralnych

Kariera Ewy Szykulskiej rozpoczęła się od występów w teledyskach. To właśnie ona zagrała „Prześliczną wiolonczelistkę” w wideoklipie do przeboju Skaldów. Jej debiutem na deskach teatralnych była rola Małgorzaty w sztuce Marii Czanerle zatytułowanej „Gulgutiera”. Na przestrzeni lat gwiazda była związana z wieloma warszawskimi teatrami, między innymi „Teatrem Studio”, „Teatrem Syrena”, „Teatrem Rozmaitości” i „Starą Prochownią”. Grywała także we wrocławskim „Teatrze Współczesnym” i na poznańskiej „Scenie Na Piętrze”.

Zobacz także: Krzysztof Krawczyk miał sławnego ojca. To po nim odziedziczył wielki talent

Role filmowe Ewy Szykulskiej

Ewa Szykulska zyskała popularność w latach 70. i 80. dzięki rolom w takich produkcjach jak komedie Andrzeja i Janusza Kondratiuków, „Hydrozagadka” i „Dziewczyny do wzięcia”, a także w serialach „Samochodzik i templariusze”, „Kariera Nikodema Dyzmy” oraz „Jan Serce”. Największą rozpoznawalność przyniosła jej rola Heleny Bogackiej w sitcomie „Lokatorzy” oraz jego spin-offie „Sąsiedzi”.

Zobacz także: Magdalena Kumorek nie do poznania! Opowiedziała o „totalnej transformacji” w słynnym programie

Ewa Szykulska – uzdolniona aktorka

Talent Ewy Szykulskiej był wielokrotnie doceniany. W 1985 roku za wybitne kreacje filmowe i teatralne uhonorowano ją nagrodą Ministra Kultury i Sztuki II stopnia. W 2004 roku otrzymała statuetkę „Kryształowego Granatu” dla najlepszej aktorki komediowej na VIII Festiwalu Filmów Komediowych, a w 2008 wręczono jej „Wielki Ukłon” za całokształt twórczości podczas międzynarodowego festiwalu Quest Europe w Zielonej Górze.  

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >