Szczury czują rytm – zupełnie jak ludzie [Ciekawe badanie] - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Szczury czują rytm – zupełnie jak ludzie [Ciekawe badanie]

Szczury czują rytm – zupełnie jak ludzie [Ciekawe badanie]

Czy wiedziałeś, ze szczury reagują na muzykę tak samo jak ludzie i tak samo jak my „czują bluesa”? Dowiedz się więcej na temat niezwykłego badania przeprowadzonego przez japońskich naukowców.

Jeśli w trakcie słuchania poruszasz głową w rytm swojej ulubionej piosenki, to nie jesteś sam. Jak ustalili naukowcy z Uniwersytetu Tokijskiego, w podobny sposób na muzykę reagują szczury. Okazało się, że te inteligentne zwierzęta również poruszają głową w rytm dźwięków, i to bez wcześniejszego treningu.

Mozart, Lady Gaga, Queen i Michael Jackson: szczury lubią to

Prof. Hirokazu Takahashi prowadzi badania na temat efektu, jaki muzyka wywiera na aktywność mózgu i dlaczego wywołuje u słuchaczy określone emocje. Grupa badaczy pod przewodnictwem prof. Takahashiego przeprowadziła badania porównawcze: 20 ludzi i 10 szczurów wyposażono w akcelerometry mierzące ruch głowy podczas słuchania muzyki. Następnie odtworzono im sonatę Mozarta na dwa fortepiany D-dur, K. 448, odtwarzaną w różnym tempie. Okazało się, że szczury – tak samo jak ludzcy uczestnicy eksperymentu – poruszały głowami w rytm muzyki. Okazało się, że idealne tempo wynosiło około 120-140 uderzeń na minutę. Wśród muzyków tempo 120 uważane jest za podstawowe, choć we współczesnej muzyce zawiera się ono w szerokim zakresie 90-140 uderzeń. Kiedy zwiększano tempo odtwarzanej muzyki powyżej 140, szczury znacznie słabiej na nią reagowały. Co ciekawe, naukowcy odtwarzali nie tylko muzykę Mozarta: szczurom (i ludziom) puszczano również między innymi takie utwory jak „Born This Way” Lady Gagi, „Another One Bites the Dust” grupy Queen czy „Beat It” Michaela Jacksona.

Muzyka i mózg okiem (i uchem) naukowców

Wyniki badania japońskich naukowców to pierwszy dowód na to, że szczury, tak jak ludzie, mają wewnętrzne poczucie rytmu. Co prawda, już wcześniej obserwowano, że zwierzęta mogą poruszać się w rytm słyszanych melodii, jednak często były wcześniej szkolone, a nie – jak w opisywanym przypadku – dochodziło do tego naturalnie. Prof. Takahashi powiedział, że wierzy w to, że tego typu badania mogą się przyczynić do rozwoju bardziej zaawansowanej sztucznej inteligencji (AI), ale nie tylko:

„Jako inżynier jestem też zainteresowany wykorzystaniem muzyki do tego, żeby uczynić życie lepszym” – powiedział prof. Takahashi.

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!

Sprawdź też:

Zobacz więcej >