Po ilu dniach szczepionka przeciw COVID-19 chroni nas przed koronawirusem? Wyjaśniamy, po jakim czasie od zastrzyku zyskujemy odporność.
Od 15 stycznia rusza rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów, którzy skończyli 80 lat. Potrwa do 21 stycznia 2021 r. Natomiast osoby, które ukończyły 70 lat, będą mogły rejestrować się od 22 stycznia. O szczegółach dotyczących rejestracji rząd będzie informował 13 stycznia 2021 roku.

Kiedy szczepionka zaczyna działać?
Należy pamiętać, że szczepionka przeciw COVID-19 nie działa od razu po podaniu. Lek w pełni zaczyna działać 7 dni od podania drugiej dawki. Już jednak samo podanie 1 dawki sprawia, że nasz organizm zyskuje częściową ochronę przeciw koronawirusowi.
Ważne jest, żeby mimo szczepionki wciąż nosić maseczkę oraz pilnować dystansu społecznego i odpowiednio dezynfekować ręce.
Może się zdarzyć, że w okresie między podaniem pierwszej i drugiej dawki (trzy tygodnie) zarazimy się koronawirusem. Jeśli wówczas pojawią się objawy, to musimy skonsultować się z lekarzem oraz zadbać o to, żeby odseparować się od innych ludzi.
Przez jaki czas po zastrzyku szczepionka działa?
W Polsce szczepienia przeciw COVID-19 przeprowadza się za pomocą środka Comirnaty (firm Pfizer-BioNTec). Wciąż nie wiadomo, jak długo w naszym organizmie utrzymują się przeciwciała. Jeśli natomiast chodzi o szczepionkę firmy Moderna, to dyrektor generalny firmy przewiduje, że ten specyfik zapewnia ochronę przed koronawirusem przez kilka lat, choć nie zostało to jeszcze potwierdzone.
Czytaj też: Jestem zaszczepiony – czy mam nosić maseczkę?