Mniszek lekarski albo pospolity to nie tylko popularny i uciążliwy chwast, ale także cenna roślina lecznicza. W zależności od tego, pod jaką postacią jest przyjmowany, pomaga na wiele schorzeń. Na co pomaga syrop z mniszka? Jak go zrobić samodzielnie?
Tradycyjna medycyna ludowa wykorzystuje mniszek od wieków – w zależności od przypadłości, na które mają pomóc, przyrządza się herbatki ziołowe z korzeniem, liśćmi, zielem lub z kwiatem mniszka lekarskiego. Stosuje się także wyciąg oraz sok ze świeżych korzeni, ale syrop z kwiatów mniszka ma zupełnie inne zastosowanie. Warto poznać przepis na syrop z kwiatów mniszka lekarskiego.
Na co pomaga syrop z kwiatów mniszka lekarskiego?
Syrop z mniszka ma działanie przeciwzapalne i przeciwwirusowe. Używa się go przede wszystkim na kaszel, ból gardła czy chrypkę.
Przepis na syrop z mniszka lekarskiego
Przede wszystkim musimy pozyskać podstawowy surowiec, czyli kwiaty mniszka. Zwykle zbiera się je w maju, gdy kwiaty są już rozwinięte, ale jeszcze nie pojawiają się dmuchawce. Na zbiór wybieramy porę suchą ciepłą. Najlepiej kwiaty zbierać rano, gdy już opadnie rosa. Oczywiście nie zbieramy kwiatów w miejscach zanieczyszczonych, w pobliżu nawożonych pól uprawnych czy ruchliwych dróg.
Czego potrzebujemy na 1 litr kwiatów mniszka:
- 1 litr wody
- 1 kg cukru
- sok z dwóch cytryn
Jak zrobić syrop z mniszka?
- Kwiaty wkładamy do garnka i zalewamy wodą.
- Gotujemy na małym ogniu przez 15 minut.
- Odstawiamy pod przykryciem na mniej więcej 24 godziny.
- Przecedzamy wywar, dodajemy sok z dwóch cytryn i kilogram cukru.
- Mieszamy i podgrzewamy na małym ogniu, aż powstanie syrop o konsystencji rzadkiego lodu. Powinno to zająć do dwóch godzin.
- Rozlewamy do zamykanych słoiczków. Można przechowywać kilka miesięcy
Jak go stosować
Syropem z mniszka można smarować chleb, a także polewać nim naleśniki jak syropem klonowym lub sokiem. Można także słodzić nim herbatę i inne napoje. Dziennie nie powinno się przekraczać 2-3 łyżeczek. W razie kaszlu lub bólu gardła stosuje się 1 łyżeczce 2-4 razy dziennie.
Kto nie powinien spożywać syropu z kwiatów mniszka
Ponieważ syrop zawiera dużo cukru, nie powinny go używać osoby, które chorują na cukrzycę. Nie jest on także zalecany chorym z wrzodami żołądka i nadkwasotą.
Przeczytaj też:
- Sok z brzozy: Na co pomaga? Jak go zrobić?
- Sok z selera – właściwości, jak stosować
- Czarnuszka – właściwości lecznicze, jak stosować
- Sok z buraków. Na co pomaga, jak stosować
Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!