Stwardnienie zanikowe boczne inaczej nazywane SLA to bardzo poważna choroba. Polega na uszkodzeniu centralnego układu nerwowego, a także obwodowego układu nerwowego. Występują też przypadki, gdy uszkodzony jest tylko jeden z tych układów. To właśnie z tą chorobą mierzył się wieloletni partner Sandry Bullock, amerykańskiej aktorki. Mężczyzna zmarł po trzech latach choroby. Miał 57 lat.
Zobacz także: Przepis na sok z aronii. Wyśmienity na odporność i zdrową wątrobę
SLA – co to za choroba?
SLA, czyli stwardnienie zanikowe boczne dotyka głównie osoby po 50. roku życia. Najczęściej chorują pacjenci w wieku między 50-70 lat. Najczęściej schorzenie dotyka mężczyzn, rzadziej kobiety. Przebieg u każdego pacjenta wygląda inaczej, a objawy są bardzo zróżnicowane.
Jednymi z najczęstszych objawów jest niedowład kończyn dolnych, a w dalszym przebiegu choroby następuje powolna utrata sprawności ruchowej. Stwardnienie zanikowe boczne powoduje, że włókna nerwowe są uszkodzone, a wtedy, w organizmie dochodzi do osłabienia mięśni i siły, zaniku mięśni, a nawet pojawienia się drżeń mięśniowych.
Innym z objawów jest wyłączenie mowy. Staje się ona niewyraźna i powolna. Pacjenci nie mogą jeść samodzielnie, mają problemy z przełykaniem. Często w drogach oddechowych osób chorych na SLA zalega wydzielina, w następstwie czego dochodzi do infekcji.
Zobacz także: Na ich ciałach pojawiły się komety. Brzuchacz drapieżny zaatakował!
Przyczyny występowania stwardnienia zanikowego bocznego
Do przyczyn można zaliczyć:
- schorzenia immunologiczne
- działania wolnych rodników tlenowych
- toksyny
- infekcje wirusowe
- przyczyny genetyczne
- mutacje genów, np. SOD1, ALSIN, VABP i SETX, polimorfizmy genów na chromosomie 9 i 19
Zobacz także: Czy papierosy niszczą tylko płuca?
Aby wykluczyć tę chorobę należy udać się do lekarza rodzinnego, który następnie skieruje nas do neurologa. Ten zleci odpowiednie badania obrazowe i elektrofizjologiczne. Często potrzebne jest badanie krwi i płynu mózgowo-rdzeniowego.
Dodaj komentarz