Stwardnienie zanikowe boczne. Czym jest SLA? - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Stwardnienie zanikowe boczne. Czym jest SLA?

Stwardnienie zanikowe boczne. Czym jest SLA?

Czym jest SLA czyli stwardnienie zanikowe boczne? To poważna choroba układu nerwowego, która uniemożliwia normalne funkcjonowanie.

Stwardnienie zanikowe boczne inaczej nazywane SLA to bardzo poważna choroba. Polega na uszkodzeniu centralnego układu nerwowego, a także obwodowego układu nerwowego. Występują też przypadki, gdy uszkodzony jest tylko jeden z tych układów. To właśnie z tą chorobą mierzył się wieloletni partner Sandry Bullock, amerykańskiej aktorki. Mężczyzna zmarł po trzech latach choroby. Miał 57 lat.

Zobacz także: Przepis na sok z aronii. Wyśmienity na odporność i zdrową wątrobę

SLA – co to za choroba?

SLA, czyli stwardnienie zanikowe boczne dotyka głównie osoby po 50. roku życia. Najczęściej chorują pacjenci w wieku między 50-70 lat. Najczęściej schorzenie dotyka mężczyzn, rzadziej kobiety. Przebieg u każdego pacjenta wygląda inaczej, a objawy są bardzo zróżnicowane.

Jednymi z najczęstszych objawów jest niedowład kończyn dolnych, a w dalszym przebiegu choroby następuje powolna utrata sprawności ruchowej. Stwardnienie zanikowe boczne powoduje, że włókna nerwowe są uszkodzone, a wtedy, w organizmie dochodzi do osłabienia mięśni i siły, zaniku mięśni, a nawet pojawienia się drżeń mięśniowych.

Innym z objawów jest wyłączenie mowy. Staje się ona niewyraźna i powolna. Pacjenci nie mogą jeść samodzielnie, mają problemy z przełykaniem. Często w drogach oddechowych osób chorych na SLA zalega wydzielina, w następstwie czego dochodzi do infekcji.

Zobacz także: Na ich ciałach pojawiły się komety. Brzuchacz drapieżny zaatakował!

Przyczyny występowania stwardnienia zanikowego bocznego

Do przyczyn można zaliczyć:

  • schorzenia immunologiczne
  • działania wolnych rodników tlenowych
  • toksyny
  • infekcje wirusowe
  • przyczyny genetyczne
  • mutacje genów, np. SOD1, ALSIN, VABP i SETX, polimorfizmy genów na chromosomie 9 i 19

Zobacz także: Czy papierosy niszczą tylko płuca?

Aby wykluczyć tę chorobę należy udać się do lekarza rodzinnego, który następnie skieruje nas do neurologa. Ten zleci odpowiednie badania obrazowe i elektrofizjologiczne. Często potrzebne jest badanie krwi i płynu mózgowo-rdzeniowego.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >