PIT 2023 PIT 2024 – zmiany w PIT za 2023 rok. Do kiedy należy złożyć rozliczenie? - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » PIT 2023 PIT 2024 – zmiany w PIT za 2023 rok. Do kiedy należy złożyć rozliczenie?

PIT 2023 PIT 2024 – zmiany w PIT za 2023 rok. Do kiedy należy złożyć rozliczenie?

Za sprawą usprawniania programu Polski Ład w życie weszły kolejne nowelizacje przepisów. Niektóre z nich warto uwzględnić w deklaracjach. Do kiedy należy złożyć rozliczenia? Dowiedz się, jak najlepiej rozliczyć PIT 2024 za 2023 rok!

,

PIT to podatek obejmujący dochody uzyskiwane przez osoby fizyczne. W konsekwencji rządowego programu Polski Ład doszło do nowelizacji przepisów w systemie podatkowym. Jak wyglądają najważniejsze zmiany w PIT za 2023 rok?

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!

PIT 2024 – do kiedy należy złożyć rozliczenie?

Podobnie jak w poprzednich latach, podatnicy w 2024 r. będą mogli rozliczyć PIT za 2023 r. internetowo. O czym warto pamiętać? Dużym ułatwieniem będzie przygotowanie danych o przychodzie za ubiegły rok. Należy zapoznać się również z nowelizacją przepisów i uwzględnić wszystkie ulgi oraz odliczenia. Ostatecznym terminem na złożenie rozliczeń PIT jest 30 kwietnia 2024 r.

Zobacz także: Najniższa krajowa 2024. Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie w 2024 roku? 

Najważniejsze zmiany w rozliczaniu PIT 2024 za 2023 rok

Bieżące przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dzielą się na dwie stawki. Pierwsza z nich obowiązuje podatników których dochody nie przekraczają 120 000 zł i wynosi 12%. Drugi próg podatkowy obejmuje nadwyżkę, stawka podatkowa wynosi wówczas 32%. W rozliczeniu rocznym będzie można odliczyć składki na ubezpieczenia społeczne, darowizny, ulgi na dzieci czy ulgi termomodernizacyjne (wydatki poniesione na materiały budowlane).

Zobacz także: Zasiłek dla bezrobotnych 2024. Stawki, zasady przyznawania

Wśród najważniejszych zmian w PIT za 2023 r. znajduje się między innymi brak obowiązku składania PIT/WZ. Rozszerzono zakres ulgi rehabilitacyjnej. Osoby z niepełnosprawnością oraz osoby ich utrzymujące będą mogły odliczyć wydatki związane bezpośrednio z poprawieniem jakości życia. Modyfikacji ulegną zasady rozliczeń małoletnich. Nie każda kwota z przychodu dziecka zwiększy dochody rodziców składających PIT.

Nowa formuła PIT-2 (9) w 2024 roku

Wraz z rozpoczęciem się roku 2023 w życie wszedł PIT-2 w wersji (9). Jest to oświadczenie, które podatnik składa pracodawcy. Zawiera podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Warto pomyśleć o złożeniu wniosku PIT-2 w 2024 roku, ponieważ może znacząco wpłynąć na wysokość wypłaty. Niniejszy podatek wynosi 300 zł.

Zobacz także: Urlop macierzyński 2024. W jakim wymiarze przysługuje?

W ramach formularzu PIT-2 możemy złożyć między innymi wniosek o niepobieranie zaliczek na podatek dochodowy czy oświadczenie o podleganie jednej z ulg Polskiego Ładu (ulga dla rodzin wielodzietnych, ulga na powrót, ulga dla aktywnych zawodowo seniorów itd.).

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >