Najniższa krajowa 2024. Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie w 2024 roku?  - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Najniższa krajowa 2024. Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie w 2024 roku? 

Najniższa krajowa 2024. Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie w 2024 roku? 

Niestety bardzo wiele osób w Polsce wciąż może liczyć jedynie na najniższą krajową. Jakie więc będzie minimalne wynagrodzenie w 2024 roku?

,

Płace w Polsce i wysokość najniższej krajowej są jednymi z tematów, które najbardziej rozpalają opinię publiczną. To nie dziwi, szczególnie obecnie. Jak wiadomo, sytuacja polskiej gospodarki pozostawia bardzo wiele do życzenia. Społeczeństwo musi mierzyć się z inflacją. Za wszelkie produkty i usługi ludzie płacą z roku na rok o wiele więcej.

Zobacz także: Silversi – potencjał, który warto wykorzystać! Sytuacja na rynku pracy osób 50+

Rozporządzenie ws. najniższej krajowej w 2024 r.

Teraz Polacy mogą liczyć na najniższą krajową w wysokości 3600 zł brutto. To o 19,6 proc. więcej niż w 2022 r. Jednak na rękę i tak dostają obecnie jedynie 2783,86 zł. Kilka dni temu rząd zatwierdził rozporządzenie ws. wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2024 r.

Treść dokumentu, tak jak wcześniejszy projekt rozporządzenia, zakłada w przyszłym roku dwie podwyżki – w styczniu i lipcu.

Zobacz także: Kiedy wypłaty czternastej emerytury? ZUS podaje termin

Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie w 2024 roku? 

W styczniu 2024 r. najniższa krajowa wzrośnie w stosunku do bieżącego roku o 642 zł. Minimalne wynagrodzenie wyniesie więc 4242 zł brutto. Przełoży się to na stawkę godzinową w wysokości 27,70 zł brutto

Od lipca najniższa wypłata ma wynieść 4300 zł brutto, zaś stawka godzinowa – 28,10 zł brutto. To oznacza, że na przestrzeni całego roku minimalne miesięczne wynagrodzenie przed odliczeniem wszelkich składek (zdrowotnej i na ubezpieczenie społeczne) oraz zaliczki na podatek dochodowy i od osób fizycznych, to będzie 4271 zł. 

Zobacz także: ZUS: zmieniają się limity dorabiania dla pracujących rencistów i emerytów

Natomiast kwoty netto, a więc na rękę, mogą się nieco wahać. Zależy to od tego, czy dany pracownik musi ponosić dodatkowe koszty albo może korzystać z jakichś zwolnień podatkowych. 

Uśredniając jednak, od stycznia najniższa krajowa będzie wynosiła niewiele ponad 3220 zł netto, a od lipca – nieco więcej niż 3260 zł. Na rękę na godzinę to odpowiednio: 20 i 21 złotych

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >