Kiedy wypłaty czternastej emerytury? ZUS podaje termin - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Kiedy wypłaty czternastej emerytury? ZUS podaje termin

Kiedy wypłaty czternastej emerytury? ZUS podaje termin

Wypłaty czternastej emerytury do pierwszych seniorów trafią już na początku września. Czternastki zostaną wypłacone w terminach wypłat emerytury lub renty. Kiedy dokładnie? ZUS informuje.

,

We wrześniu emeryci i renciści otrzymają wyższe emerytury lub renty. Oprócz świadczenia podstawowego otrzymają bowiem również kolejne dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, czyli tzw. czternastą emeryturę.

Jakie są terminy wypłat czternastej emerytury? Czternasta emerytura wynosi 2650 zł brutto. Do pierwszych seniorów trafi już 1 września. Kolejne terminy wypłat to 5, 6, 10, 15, 20 i 25 września.

Zobacz także: ZUS: zmieniają się limity dorabiania dla pracujących rencistów i emerytów

Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie „czternastki”

Rada Ministrów wydała we wtorek rozporządzenia wykonawcze w sprawie wysokości oraz miesiąca wypłaty czternastej emerytury. W pierwszym akcie określono, że świadczenie wyniesie 2650 zł brutto, zaś w drugim wskazano, iż wypłaty nastąpią we wrześniu br. Czternastki zostaną wypłacone w terminach wypłat emerytury lub renty. Oznacza to, że jeśli ktoś otrzymuje to świadczenie 10 czy 20 września, to również w tym terminie ZUS przeleje czternastkę.

Aby otrzymać czternastkę nie trzeba składać wniosku, bowiem ZUS wypłaci pieniądze z urzędu. Na pełną kwotę czternastki mogą liczyć osoby, których emerytura lub renta nie przekracza 2900 zł brutto. Powyżej tej kwoty czternastka będzie zmniejszana zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Przy czym aby prawo do dodatkowego świadczenia przysługiwało, musi ono wynosić co najmniej 50 zł. Oznacza to, że czternastka przysługuje, gdy emerytura lub renta nie przekracza kwoty 5500 zł brutto – informuje Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.

Zobacz także: Świadczenie urlopowe 2023

Kto dostanie „czternastkę”?

Dodatkowe świadczenie otrzymają osoby, które na ostatni dzień sierpnia mają prawo do emerytury, renty lub innego świadczenia długoterminowego z ZUS. Będzie można otrzymać tylko jedną czternastkę, a w przypadku renty rodzinnej, kwota czternastki zostanie podzielona każdemu uprawnionemu po równo. Czternastki nie otrzymają osoby ze świadczeniem zawieszonym na dzień badania prawa do czternastki, np. z powodu przekroczenia limitów dorabiania.

Ze świadczenia zostanie pobrana składka zdrowotna w wysokości 9 proc. oraz zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych. Czternastka będzie wolna od wszelkich innych potrąceń, np. zajęć komorniczych. Nie będzie się także wliczać do dochodu przy ubieganiu się o pomoc społeczną, alimenty czy 500 plus dla niesamodzielnych.

Zobacz także: Dzwonił ten numer? Nigdy nie odbieraj. Oszustwo „wangiri”

Szacunkowo kolejne dodatkowe roczne świadczenie pieniężne otrzyma w tym roku ok. 8,8 mln emerytów i rencistów ze wszystkich organów rentowych. W tym ok. 6,8 mln osób otrzyma czternastkę w pełnej wysokości, a w przypadku ok. 2 mln osób świadczenie będzie pomniejszone zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >