Dzwonił ten numer? Nigdy nie odbieraj. Oszustwo "wangiri" - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Dzwonił ten numer? Nigdy nie odbieraj. Oszustwo „wangiri”

Dzwonił ten numer? Nigdy nie odbieraj. Oszustwo „wangiri”

Metoda na wnuczka, policjanta bądź też członka rodziny są już wszystkim doskonale znane. Teraz oszuści opracowali nową metodę – wangiri. Czym ono jest? Podpowiadamy jak nie dać się oszukać i nie pozwolić wyłudzić pieniędzy.

Pewnie zastanawiacie się, co to takiego jest to „wangiri”? Otóż w każdej chwili może zadzwonić do nas nieznany numer z Włoch, lub innego kraju. Uważajmy, połączenie jest próbą oszustwa! Na czym polega ta metoda wyłudzenia środków? Zdradzamy szczegóły.

Zobacz także: Przepis na buraczki na słodko z papryką. Te przetwory odmienią każdy obiad!

Co to jest wangiri? Musisz to wiedzieć, by uchronić siebie i bliskich

Wangiri to nic innego, jak ataki telefoniczne oszustów, dzwoniących z zagranicy. Jest to japoński zwrot, który w wolnym tłumaczeniu znaczy „szybkie cięcie”. Wiele osób otrzymuje połączenia z dziwnych numerów, najczęściej rozpoczynające się kierunkowymi +39 (sugeruje, że połączenie pochodzi z Włoch), lub też afrykańskie: +243, +225, +255 i +245. W żadnym wypadku nie odbieraj i nie wykonuj połączeń na te numery!

Jakiś czas temu głośno było o numerze +393511020815, który próbował dodzwonić się do losowych osób. Na terenie Włoch ten numer jest uznany za niebezpieczny i wykorzystywany przez telemarketerów. Nie jest to jednak jedyny numer, który może wyrządzić poważne szkody naszym finansom.

Zobacz także: Jadwiga Barańska jest w złym stanie. „Pozwólcie mi odejść”

Na czym polega ta metoda oszustwa?

Zastanawiacie się na czym polega ta metoda? To zazwyczaj wysyłanie wiadomości SMS lub szybkie i krótkie połączenia, które ciężko jest odebrać. Dzwoniący wysyła wiadomość lub krótki sygnał z nadzieją, że odbiorca zdecyduje się do nich oddzwonić. Jeśli do tego dojdzie, ofiara ataku zostanie narażona na spore koszty.

Te numery są bowiem zwykle zarejestrowane jako płatne. Połączenie niemal natychmiast „odbiera” automat, który odtwarza w słuchawce miłą dla ucha melodyjkę lub inny sygnał oczekiwania. Dzwoniący może być zatem przekonany, że czeka na nawiązanie połączenia (z przychodnią, bankiem lub też sklepem), podczas gdy tak naprawdę rozmowa już trwa! Operator nalicza jednak w tym czasie dodatkowe koszty połączenia.

Zobacz także: Maciej Stuhr szczerze o zdrowiu ojca. „Jest już trochę gdzie indziej”

Nie dajcie się zwieść, to nie koleżanka z Włoch

Ta metoda oszustwa jest dość prosta i niestety wyjątkowo skuteczna. Najwięcej oszukanych osób znajduje się wśród starszych ludzi lub osób posiadających znajomych i rodzinę za granicą.

Telefony z włoskich numerów to jednak nie wszystko. Podobne próby wyłudzenia wykonywane są także z innych obcych numerów. Z jakich krajów możemy spodziewać się takich telefonów? Bądźmy szczególnie ostrożni wobec połączeń z takimi numerami kierunkowymi:

  • +375 – Białoruś
  • +373 – Mołdawia
  • +223 – Mali
  • +994 – Azerbejdżan
  • +93 – Afganistan
  • +243 – Demokratyczna Republika Konga
  • +255 – Wybrzeże Kości Słoniowej
  • +255 – Tanzania
  • +245 – Gwinea Bissau

W ostatnim czasie pojawiły się również numery przypominające te używane przez polskie sieci komórkowe, (796 327 XXX), które korzystają z tego samego mechanizmu oszukiwania abonentów. Niektóre połączenia są dodatkowo celowo przedłużane, a kiedy użytkownik odbierze i usłyszy sygnał rozłączenia i sam się nie rozłączy, połączenie trwa nadal. Generuje to wyjątkowo wysokie opłaty.

Zobacz także: Quiz. Nalepa był twarzą Breakoutu. Czy pamiętasz ich piosenki? 6/10 to wyzwanie

Podziel się swoją opinią! Zadzwoń do Radia Pogoda na 22 444 40 04.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >