Urlop macierzyński to obowiązkowy czas wolny od świadczenia pracy dla każdej pracownicy, która urodziła dziecko. Jest płatny i przysługuje matkom zatrudnionym na umowę o pracę, umowę zlecenie lub samozatrudnienie.
Zobacz także: Kupiłeś ten produkt w Lidlu? Może być groźny dla zdrowia!
Wymiar urlopu macierzyńskiego 2024
W okresie ciąży każda pracownica może wykorzystać urlop nie dłuższy niż 6 tygodni. Niezmiennie długość urlopu macierzyńskiego zależy od liczby urodzonych dzieci przy jednym porodzie:
- 20 tygodni – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,
- 31 tygodni – w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie,
- 33 tygodni – w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie,
- 35 tygodni – w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie,
- 37 tygodni – w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.
W przepisach Kodeksu pracy zostały również wyszczególnione wyjątkowe sytuacje związane z przydzielaniem urlopu macierzyńskiego. Wśród nich znajduje się między innymi hospitalizacja, śmierć matki czy śmierć dziecka.
W związku z wprowadzeniem unijnej dyrektywy wydłużył się okres urlopu rodzicielskiego, który przysługuje łącznie rodzicom dziecka. Obecnie wynosi:
- 41 tygodnie – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,
- 43 tygodnie – w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie.
Komu i kiedy przysługuje prawo do zasiłku macierzyńskiego?
Świadczenie z tytułu ubezpieczenia społecznego przysługuje w czasie korzystania z urlopu macierzyńskiego. Zasiłek macierzyński mogą pobierać ubezpieczone kobiety, które urodziły dziecko lub przysposobiły dziecko w wieku do 14 roku życia. Rekomendowane świadczenia przynależą również osobom, które w ramach rodziny zastępczej przyjęły na wychowanie dziecko w wieku do 7 roku życia.
Zobacz także: Przepis na sok z aronii. Wyśmienity na odporność i zdrową wątrobę
Wysokość zasiłku macierzyńskiego
Podczas trwania urlopu macierzyńskiego matce przysługuje zasiłek w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku. Zasiłek jest wypłacany na podstawie miesięcznego wynagrodzenia za 12 miesięcy kalendarzowych z wyjątkiem miesiąca, w którym powstała niezdolność do pracy. Najnowsza modyfikacja w dokumencie została wprowadzona 13 września 2023 roku przez Departament Komunikacji i Promocji.
Zobacz także: Bezpłatne leki dla seniorów – wykaz 2023. Skorzysta więcej osób
Dodaj komentarz