Do połowy stycznia Omikron może stać się dominującym wariantem koronawirusa w Europie, powodując wzrost liczby przypadków i zwiększając liczbę hospitalizacji i zgonów – ostrzegają urzędnicy Unii Europejskiej.
„Mamy przed sobą kolejne Święta Bożego Narodzenia w trybie pandemii” – powiedziała Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, dodając, że liczba nowych przypadków w Unii Europejskiej podwaja się co dwa-trzy dni.
Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób określiło ryzyko związane z prawdopodobnym rozprzestrzenianiem się wariantu Omikron jako bardzo wysokie.
Unia Europejska jest lepiej przygotowana do nowej fali infekcji w tegoroczne święta niż rok temu, kiedy szczepienia jeszcze się nie rozpoczęły. Teraz blisko dwie trzecie mieszkańców Unii zostało w pełni zaszczepionych, a około 14 procent otrzymało również dawkę przypominającą. Unia Europejska może obecnie produkować 300 milionów dawek szczepionek miesięcznie.
Nie ma pewności, jak dobrze szczepionki chronią przed Omikronem
Wciąż jednak nie jest jasne, jak dobrze istniejące szczepionki chronią przed Omikronem i do jakiego stopnia wzrost liczby infekcji Omikronem może przerodzić się we wzrost liczby hospitalizacji. W Danii, gdzie w tym tygodniu naukowcy oszacowali, że liczba przypadków Omikron podwaja się co dwa dni, blisko trzy czwarte mieszkańców jest w pełni zaszczepionych, podobnie jak trzy czwarte osób, u których wynik testu na Omikron był pozytywny.
Mimo że latem w większości krajów Unii kampanie szczepień mocno przyspieszyły, wzrost liczby zakażeń wariantem Delta, a teraz Omikron, ponownie obciążył systemy opieki zdrowotnej, a także wymusił zamykanie szkół i biur.
Na początku tygodnia Karl Lauterbach, minister zdrowia Niemiec, powiedział, że jego kraj może stanąć w obliczu niedoboru szczepionek w pierwszym kwartale przyszłego roku. Niemcy, Grecja, Włochy, Hiszpania otwierają w tym tygodniu uprawnienia do szczepień dla dzieci, od dziś w Polsce mogą być szczepione dzieci w wieku 5-11 lat. W związku z obawami przed Omikronem Holandia przedłużyła do połowy stycznia obowiązujące od ubiegłego miesiąca obostrzenia, takie jak zamykanie sklepów i usług przed godziną 17. Także Dania i Belgia wprowadzają obowiązek wcześniejszego zamykania restauracji i barów. Prawie wszędzie w Europie, żeby wejść do sklepu, kina, restauracji czy siłowni, trzeba posiadać ważny certyfikat covidowy.
Greckie ministerstwo zdrowia ogłosiło w środę, że podróżni przybywający do Grecji z dowolnego miejsca, w tym z innych krajów Unii Europejskiej, będą zobowiązani do okazania dowodu negatywnego wyniku testu PCR wykonanego w ciągu ostatnich 48 godzin. Podobne zasady wprowadziły ostatnio Włochy i Portugalia.
Przeczytaj też:
- Omikron: czy będzie potrzebna nowa szczepionka? Dr Fauci uspokaja
- Omikron: CDC ostrzega przed kolejną falą pandemii
- Pfizer-BioNTech: booster chroni przed Omikronem, ale dwie dawki mogą nie wystarczyć
- Europa wciąż w pandemii COVID-19
- Europa zaostrza przepisy dla niezaszczepionych przeciw COVID
- Austria: Od dziś lockdown dla niezaszczepionych
- COVID: Europa w centrum pandemii. Najwięcej ofiar w Rosji i na Ukrainie
- COVID-19. Francja wprowadza nowe przepisy w reakcji na wzrost liczby zakażeń
- Szczepienia obowiązkowe dla medyków z pierwszej linii w Anglii
Dodaj komentarz