Omikron może być mniej zabójczy niż wariant Delta – twierdzą naukowcy z Wielkiej Brytanii. Dowiedz się, jak groźna jest nowa mutacja koronawirusa w porównaniu z mutacją Delta.
Dwa nowe badania naukowców z Wielkiej Brytanii wskazują, że Omikron może powodować nie tak ciężki przebieg COVID-19 jak mutacja Delta. Są to tylko wstępne wyniki i jeszcze wymagają potwierdzenia. Opublikowane w środę wyniki wzmacniają tezę jakoby Omikron nie był aż tak groźny jak wariant Delta.
Omikron nie jest najgroźniejszy?
Zespół naukowców z Imperial College w Londynie ocenił ryzyko hospitalizacji po zarażeniu się tym wariantem koronawirusa w Wielkiej Brytanii. Okazało się, że u osób zakażonych tą mutacją ryzyko hospitalizacji jest o około 20% mniejsze niż u zarażonych Deltą, a także prawdopodobieństwo, że spędzą w szpitalu noc lub więcej jest o 40% mniejsze. W tej analizie zawarto wszystkie przypadki zakażenia w tym kraju potwierdzone testem PCR w pierwszej połowie grudnia. Łącznie przeanalizowano 56 tys. przypadków zakażenia Omikronem i 269 tys. przypadków zakażeniem Deltą.
Inne badanie, przeprowadzone przez szkockich uczonych z Uniwersytetu w Edynburgu i ich współpracowników, sugeruje że ryzyko hospitalizacji było o 2/3 niższe w przypadku zakażenia Omikronem niż Deltą. Jednak naukowcy podkreślili, że niemal 24 tys. przypadków zakażenia Omikronem w Szkocji dotyczyło głównie młodych dorosłych w wieku od 20 do 39 lat a u tych osób rzadziej dochodziło dotąd do rozwoju ciężkiego przebiegu COVID-19.
Tezy brytyjskich naukowców muszą jeszcze zostać potwierdzone przez innych ekspertów.
Czy te wyniki się potwierdzą?
Jak powiedział badający koronawirusa biochemik Manuel Ascano Jr. Z Uniwersytetu Vanderbilt, „być może warto się temu przyglądać z ostrożnym optymizmem”. Naukowiec wskazał jednak na kilka kwestii, które sprawiają, że do tych wyników trzeba podchodzić ostrożnie. Na przykład wyniki badań dotyczą określonego czasu podczas szybko zmieniającej się sytuacji w Wielkiej Brytanii i w innych krajach może to wyglądać inaczej.
Z kolei inny naukowiec, Matthew Binnicker – dyrektor kliniki wirusologii Mayo w Rochester – powiedział, że w szkockim badaniu odsetek młodych ludzi był niemal dwa razy większy w grupie Omikron w porównaniu z grupą Delta i to „mogło zaburzyć wyniki końcowe” badania i wpłynąć na tezę, że nowy wariant jest mniej groźny.
Dane z RPA, gdzie ten wariant odkryto po raz pierwszy, również sugerują, że może on być mniej zabójczy. Epidemiolog z RPA Salim Abdool Karim mówił wcześniej, że odsetek osób trafiających do szpitala po zakażeniu Omikronem jest mniejszy niż po zakażeniu Deltą.
Czytaj też:
3 komentarze
[…] Zdrowie i uroda […]
[…] Zdrowie i uroda […]
[…] Zdrowie i uroda […]