Cyfrowe certyfikaty COVID-19 mające ułatwić swobodne przemieszczanie się w Unii Europejskiej weszły w życie na całym kontynencie od 1 lipca. Branża turystyczna ma nadzieję, że Europejczycy wyruszą na wakacje.
Unijne certyfikaty COVID mają trzy wersje:
- Certyfikat poświadczający szczepienie preparatem dopuszczonym do użytku w Unii Europejskiej przez Europejską Agencję Leków (EMA). Obecnie są to szczepionki Pfizer-BioNTech, Moderna, AstraZeneca i Janssen. Jednak poszczególne państwa członkowskie mogą zaakceptować również świadectwa szczepień wydane w innych państwach unijnych dla szczepionek zatwierdzonych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).
- Certyfikat poświadczający test: przedstawiający wynik, rodzaj i datę testu RT-PCR lub szybkiego testu antygenowego.
- Certyfikat poświadczający wyzdrowienie po zakażeniu SARS-CoV-2 .
Certyfikaty są bezpłatne, mogą być w wersji papierowej lub cyfrowej, którą można wyświetlać w aplikacji na smartfonie. Każdy ma kod QR, który pozwala na jego sprawdzenie w całej Unii Europejskiej. Certyfikat zwolni ich posiadaczy z większości ograniczeń dotyczących podróży lub kwarantanny.
Certyfikat COVID w podróży
Wiele rządów europejskich złagodziło już zasady podróży, ale każdy kraj członkowski może w każdej chwili przywrócić środki ochronne, jeśli sytuacja zdrowotna kraju pogorszy się. Na przykład Niemcy nałożyły ograniczenia na podróżnych pochodzących z Portugalii, która doświadczyła gwałtownego wzrostu nowych przypadków koronawirusa spowodowanych rozprzestrzenianiem się wariantu Delta.
Kraje unijne pozostają jednak podzielone co do tego, kto, gdzie i kiedy powinien sprawdzać certyfikaty.
Powołując się na zasady dotyczące prywatności, Niemcy i Austria nie udostępniły liniom lotniczym urządzeń weryfikacyjnych, którymi można byłoby skanować kody QR. Francja dystrybuuje takie narzędzia na lotniskach, a Hiszpania zbudowała system, dzięki któremu można sprawdzić kod QR przed podróżą pasażera na lotnisko. Z kolei Irlandia nie ustanowiła jeszcze systemu weryfikacji certyfikatów.
W tym tygodniu grupa linii lotniczych i przedstawicieli portów lotniczych wezwała państwa członkowskie do ustanowienia systemów weryfikacji przed wylotem – na przykład wraz z odprawami online – w celu uniknięcia chaosu na lotniskach po przylocie.
Do czego może być potrzebny certyfikat
W wielu krajach posiadanie unijnego certyfikatu COVID jest też warunkiem wstępu na imprezy masowe, na koncerty czy mecze. W Austrii na przykład certyfikat jest niezbędny, żeby można było zameldować się w hotelu, a we Francji, żeby wziąć udział w imprezach masowych. We Włoszech trzeba mieć certyfikat, żeby uczestniczyć w weselu, imprezie masowej, sportowej czy bawić się w dyskotece. W Danii bez niego nie wejdziemy do restauracji, kina, nie możemy też korzystać z basenu. W Berlinie z kolei certyfikat jest niezbędny, żeby wejść do restauracji.
Przeczytaj też: