Od 1 czerwca można pobierać unijne certyfikaty COVID - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Od 1 czerwca można pobierać unijne certyfikaty COVID

Od 1 czerwca można pobierać unijne certyfikaty COVID

Od wtorku system Unii Europejskiej będzie umożliwiał państwom członkowskim wydawanie obywatelom unijnych certyfikatów COVID potwierdzających ich status i umożliwiających im podróżowanie. W Polsce już od 1 czerwca osoby zaszczepione będą mogły je pobierać ze swego Internetowego Konta Pacjenta.

Od 1 czerwca będzie już działać unijna infrastruktura informatyczna potrzebna do obsługi certyfikatów COVID.

„Europejczycy powinni cieszyć się bezpiecznym i relaksującym latem. W miarę postępu szczepień proponujemy stopniowe łagodzenie środków związanych z podróżowaniem w skoordynowany sposób za pomocą naszego wspólnego narzędzia: unijnego cyfrowego certyfikatu COVID. Zapewni to jasność i przewidywalność, gdy wznowimy swobodne podróżowanie po Unii Europejskiej ” – napisała na Twitterze Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej.

Jak będą funkcjonowały unijne certyfikaty COVID?

  • Zaświadczenia będą wskazywać, że ktoś został zaszczepiony, ma negatywny wynik testu lub wyzdrowiał po zakażeniu COVID-19 w ciągu ostatnich 6 miesięcy.
  • Będzie wydawany przez władze krajowe.
  • Informacje będą zawarte w kodzie QR, który może być w przedstawiony formie cyfrowej (na przykład na smartfonie lub tablecie) lub wydrukowany i zeskanowany podczas podróży.
  • We wszystkich krajach unijnych certyfikaty COVID powinny być dostępne od 1 lipca i będą bezpłatne.
  • Ten system będzie obowiązywał 12 miesięcy i będzie obejmował wszystkie 27 państw członkowskich Unii Europejskiej oraz Islandię, Norwegię i Lichtenstein.
  • Posiadanie certyfikatu nie jest obowiązkowe, ale powinno ułatwić podróżowanie, np. zwolnić z poddania się kwarantannie.
  • Jeśli jednak w danym państwie członkowskim Unii Europejskiej zajdą wyjątkowe okoliczności (np. nagłe pojawienie się i rozprzestrzenianie nowego wariantu), może być konieczne wprowadzenie nowych ograniczeń.
  • Aby uniknąć dyskryminacji osób nieszczepionych oraz ze względów ekonomicznych, kraje unijne powinny zapewnić powszechne, dostępne, terminowe i bezpłatne testy. Komisja Europejska ma przeznaczyć 100 mln euro w ramach instrumentu wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych na zakup testów na COVID potrzebnych do uzyskania certyfikatu.

Co zawierają unijne certyfikaty COVID?

Certyfikaty będą miały jedną formę, ale trzy wersje:

  • Certyfikat poświadczający szczepienie preparatem dopuszczonym do użytku w Unii Europejskiej przez Europejską Agencję Leków (EMA). Obecnie są to szczepionki Pfizer-BioNTech, Moderna, AstraZeneca i Janssen. Do państw członkowskich będzie należała decyzja, czy zaakceptują również świadectwa szczepień wydane w innych państwach unijnych dla szczepionek zatwierdzonych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) do użytku w nagłych wypadkach.
  • Certyfikat poświadczający test: przedstawiający wynik, rodzaj i datę testu RT-PCR lub szybkiego testu antygenowego.
  • Certyfikat poświadczający wyzdrowienie po zakażeniu SARS-CoV-2 .

Od 1 czerwca możemy pobierać certyfikaty na IKP

Unijne certyfikaty już od 1 czerwca mają być dostępne na Internetowym Koncie Pacjenta na stronie pacjent.gov.pl w postaci kodu QR. Jeśli ktoś konta nie ma, o wydruk certyfikatu może poprosić lekarza.

Certyfikaty unijne zastąpią te krajowe i każdemu, kto jest już zaszczepiony, system wygeneruje nowy kod. Oprócz informacji o tym, czy osoba jest zaszczepiona, będą one uwzględniać również informacje, czy jest ona ozdrowieńcem lub czy posiada negatywny wynik testu na SARS-CoV-2.

Gdzie będą honorowane przed 1 lipca

Chętne państwa mogą w czerwcu honorować wzajemnie unijne certyfikaty na zasadzie dobrowolności, obowiązkowe dla całej Unii staną się one od 1 lipca. Niektóre kraje zapowiedziały już, że będą je uznawać wcześniej – w Grecji unijny certyfikat COVID-19 ma być honorowany przed 1 lipca, natomiast w Hiszpanii już 7 czerwca.

Przeczytaj też:

Zobacz więcej >