Nowa Zelandia otworzy się na zaszczepionych - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Nowa Zelandia otworzy się na zaszczepionych

Nowa Zelandia otworzy się na zaszczepionych

,

Nowa Zelandia otworzy się od listopada na turystów z całego świata. Oprócz pozostałych warunków będą oni musieli spełnić ten najważniejszy: zaszczepić się na COVID-19.

Władze wyspiarskiego kraju zapowiedziały w niedzielę, że 1 listopada otworzą granice dla przyjezdnych z reszty świata. Aby wjechać na terytorium Nowej Zelandii przyjezdni będą musieli być w pełni zaszczepieni.

Jak wjechać do Nowej Zelandii od 1 listopada?

Podróżni po wylądowaniu będą musieli zadeklarować, czy są zaszczepieni oraz udowodnić to lub przedstawić powód, dla którego zostali z tego zwolnieni. Dowód zaszczepienia będą musieli przedstawić oficerom służby celnej.

„Aby w przyszłości zredukować możliwość przedostania się koronawirusa przez granicę, przedstawiamy wymagania dla podróżnych w wieku od 17 lat i starszych, którzy nie są obywatelami Nowej Zelandii. Muszą oni być w pełni zaszczepieni, żeby wjechać do kraju” – powiedział minister ds. walki z COVID-19 Chris Hipkins.

Osoby wjeżdżające do Nowej Zelandii oprócz udowodnienia, że są zaszczepione, będą musiały spędzić 14 dni w kwarantannie. W dodatku wszyscy podróżni – z wyjątkiem zwolnionych z tego obowiązku – będą się musieli wykazać negatywnym wynikiem testu na COVID-19, zrobionym najpóźniej 72 przed przylotem.

„Większość przybywających do Nowej Zelandii już teraz twierdzi, że są już zaszczepieni. To wymaganie czyni z tego formalność oraz stanowi dodatkową ochronę na granicy” – dodał Chris Hipkins.

Czytaj też:

Szczepieni również w samolocie

To oświadczenie władze Nowej Zelandii wydały po tym jak premier kraju Jacinda Ardern nałożyła pięciodniowy lockdown na obszarze przylegającym do Auckland po tym jak doszło tam do wykrycia zakażeń wariantem Delta. Oprócz tego również państwowy przewoźnik, linie lotnicze Air New Zealand ogłosiły również w niedzielę, że wszyscy pasażerowie lotów międzynarodowych od lutego 2022 roku będą musieli być zaszczepieni.

Jakie szczepienia są honorowane?

W Nowej Zelandii dopuszczono do użytku 22 szczepionki na COVID-19 i każda z nich będzie honorowana. Oprócz tego ostatnia dawka specyfiku musi zostać podana co najmniej 14 dni przed przybyciem do kraju. Te soby, które nie będą w stanie wykazać, że są zaszczepione, mogą zostać ukarane grzywną do 4 tys. dolarów. Z wymogów zwolnieni mogą zostać w niektórych przypadkach robotnicy sezonowi oraz uchodźcy.

COVID-19 w Nowej Zelandii

W tym wyspiarskim kraju do niedzieli zgłoszono 33 nowe przypadki COVID-19, z czego 32 miały miejsce w Auckland a jeden w regionie Waikato. Część tego regionu znajdzie się w pięciodniowej kwarantannie. Auckland znajduje się obecnie w lockdownie na poziomie 3, jednak być może poziom ten może zostać podniesiony.

Łącznie z nowymi przypadkami ogólna liczba zakażonych podczas obecnej fali pandemii wynosi 1328 – podało tamtejsze ministerstwo zdrowia. Jak dotąd co najmniej pierwszą dawką szczepionki otrzymało ponad 3 mln obywateli Nowej Zelandii, czyli 79% populacji. Niemal 2 mln osób otrzymało już dwie dawki szczepionki.

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >